Kripto Borsalarının Çoğunun Kimlik Doğrulaması Zayıf Veya Hiç Yok - BTC MAGAZİN

Kripto Borsalarının Çoğunun Kimlik Doğrulaması Zayıf Veya Hiç Yok

  • Düzenleyici normlara meydan okuyan en yüksek borsa sayısı Avrupa’da.

Blockchain analiz firması CipherTrace tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, dünya çapındaki tüm borsaların yarısından fazlası zayıf KYC tanımlama protokollerine sahip – Avrupa, ABD ve İngiltere’deki borsalar en kötü suçlular arasında yer alıyor.

CipherTrace, 800’den fazla merkesiyetsiz, merkezi ve otomatik piyasa yapıcı borsasını analiz etti ve bunların %56’sının kara para aklamayı önleme (AML) düzenlemelerine rağmen KYC kurallarına hiç uymadığını tespit etti. Daha katı düzenlemelerle tanınan Avrupa bu tür borsalara en çok sahip olan bölgedir. Avrupa Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcılarının %60’ında KYC uygulamaları eksiktir.

ABD, İngiltere ve Rusya, zayıf KYC kurallarına sahip olan borsa sayısında ilk üç ülkedir. Çalışma, birçok borsanın kendi web sitesinde veya hüküm ve koşullarında kurulu olduğu ülkesinden bahsetme zahmetine girmediğini ortaya koydu. Bu kasıtlı gibi görünüyor – bu borsaların %85’inin zayıf bir KYC çerçevesi vardı. Bu, bazı borsaların kayıt olmak veya AML yönetmeliğine uymak zorunda kalmamak için yetki alanlarını gizledikleri anlamına gelir.

Rapor, Seyşeller’de kayıtlı olan borsaların %70’inin zayıf KYC kurallarına sahip olduğunu ve küçük ada ülkesini potansiyel para aklayıcılar için bir üreme alanı haline getirdiğini belirtiyor.

Çalışma ayrıca 21 DEX’i (Merkezsiz Borsa’yı) inceledi ve %81’inin kimlik doğrulamasının zayıf olduğunu veya hiç olmadığını ortaya koydu.

DEX’lerin çoğunluğunun kimlik doğrulamasının zayıf olmasına/hiç olmamasına rağmen, bazen DEX’ler bile kara para aklamaya uygun yerler değildir; CipherTrace, KuCoin saldırısında çalınan 7,9 milyon dolarlık kripto paranın; merkezi olmayan borsa Uniswap’ta satılmasına rağmen, orada aklanmadığını belirtti.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeyi unutmayın!


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu