KuCoin Bilgisayar Korsanlarını Buldu mu? - BTC MAGAZİN

KuCoin Bilgisayar Korsanlarını Buldu mu?

  • Kripto para borsası KuCoin, bilgisayar korsanlığı şüphelilerini tespit ettiğini iddia ediyor, ancak bir güvenlik uzmanı bunun içeriden bir iş olduğunu iddia ediyor.

3 Ekim’de KuCoin CEO’su Johnny Lyu, 281 milyon dolarlık hacklemeden sorumlu şüphelilerin “kapsamlı bir soruşturma” sonrasında bulunduğunu açıklamak için Twitter’a gitti:

“Kapsamlı bir araştırmanın ardından, 9.26 #KuCoin Güvenlik Olayı şüphelileri içinönemli kanıtlarla bulduk. Kolluk kuvvetleri ve polis resmen harekete geçmeye dahil oluyor.”

Başka bir tweet’te Lyu, borsanın bir haftadan biraz daha uzun bir süre önce büyük güvenlik ihlaline uğradıktan sonra “tam işlevselliğe” geri döneceğini ekledi.

Bu Başka Bir Mt. Gox Değil

25 Eylül’de, merkezi Singapur’da bulunan büyük bir kripto para borsası olan KuCoin, Bitcoin ve birçok ERC-20 tokeninin borsanın sıcak cüzdanından transfer edildiğini doğruladı.

Başlangıçta, borsadan 150 milyon dolar değerine yakın kriptonun boşaltıldığı bildirildi.

Diğer tahminler, ganimetin 280 milyon doları aşarak çok daha büyük olduğunu gösterdi. Bu, KuCoin’in Ocak 2018’deki Coincheck’ten ve Şubat 2014’teki Mt. Gox’tan sonra dolar değerinde tarihteki en büyük üçüncü hacke uğradığı anlamına geliyor.

KuCoin, çalınan kripto paralarının çoğunu çoktan kurtardı ve sonsuz mahkeme davalarından kaçındı.

Bugün, birkaç merkeziyetsiz finans protokolü, kötü aktörlerin fonlarını dondurdu ve bu durum, bu protokollerin merkeziyetsizliğini sorgulattı. Eğer merkeziyetsiz protokollerse nasıl oluyor da kullanıcılarının fonlarını dondurabiliyorlar?

Bilgisayar korsanı yine de parasız kalmamıştır. Elliptic’e göre, Uniswap gibi DEX’ler aracılığıyla neredeyse 20 milyon dolar daha fazla parayı akladı.

İçeriden Birinin Yapmış Olma İddiaları

Hudson Rock CTO’su Alon Gal, Lyu’nun ifadesiyle ilgili şüphelerini dile getirerek, bunun büyük olasılıkla “içeriden bir iş” olduğunu iddia etti:

“Bahse girerim bu hack içeriden bir iş. İçerideki bir işin anlaşılması biraz zaman alabilir.”

Siber güvenlik uzmanı, bilgisayar korsanının çalınan kripto parayı VPN kullanmadan DEX’lerde aklayabileceğine inanmayı reddediyor.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu