Likidite Havuzu Nedir? Likidite Havuzları Hakkında Her şey

Likidite havuzları, DeFi platformları için olmazsa olmaz şeylerden biridir. Merkeziyetsiz finans platformları, örneğin DEX’ler, kullanıma sundukları işlem çiftleri için kripto para havuzları oluşturur ve kullanıcıları bu havuzlara likidite sağlamaları karşılığında ödüllendirir. Likidite havuzları ile pasif gelir elde etmek mümkündür. DeFi protokollerini merkezi kripto borsalarının işleyişinden tamamen uzaklaştırmak likidite havuzları sayesinde yapılır.

Akıllı sözleşme ile güvence altına alınan kripto para havuzlarında tokenlar borsaya likidite sağlar. Likidite, birinin kripto parasını başka bir kripto para ile takas etme kolaylığını ifade eden bir terimdir. DeFi ekosisteminde sınırsız sayıda token arasında ticaret yapıldığı için likidite havuzları ekosistem içinde büyük yere sahiptir.

En İyi Likidite Havuzları

DeFi endüstrisi birçok kaliteli protokolü ve hepsinin içinde onlarca veya yüzlerce likidite havuzunu içermektedir. Farklı blok zincirlerinde popüler olan farklı DeFi protokolleri vardır. BNB Smart Chain’de PancakeSwap ve Biswap ünlüyken Ethereum ağında Uniswap ve Curve Finance, Avalanche’ta Pangolin ve Trader Joe, Polygon’da QuickSwap ünlü DeFi protokolleridir. SushiSwap, Bancor, Balancer ve birkaç protokol daha birden fazla blok zinciri ağında hizmet sağlamaktadır.

Emir Defteri vs. Likidite Havuzu

Likidite havuzu, akıllı sözleşmede kilitlenmiş kripto paraları içeren bir kutuya benzer. Bu havuzları geleneksel emir defterleriyle karşılaştırdığımızda sektörde neden hayati önem taşıdıklarını daha iyi anlıyoruz. Emir defteri, kullanıcıların verdikleri alım satım emirleriyle gerçek zamanlı olraak sürekli güncellenen kripto para alım satım emirlerinin dijital listesidir. Yani market yapıcılar, almak ve satmak istediği kripto para sayısını ve fiyatını emir defterine bir sipariş olarak yazarlar. Başkasının emrini yerine getirmek isteyen piyasa alıcılar ise defterden istedikleri emri seçerek o kişiye o fiyattan o kripto paraları temin edecektir.

Likidite havuzlarında ise traderlar doğrudan bir alıcı veya satıcı aramadan günün tüm saatlerinde alım satım emirleri gerçekleştirebilirler. DeFi protokolleri bunu sağlamak için AMM, yani Otomatik Piyasa Yapıcı kullanır. Kripto para ticareti yapmak için başka bir satıcı bulmanıza gerek kalmaz, likidite havuzunda ticaretini yapacağınız kripto para için yeterli likidite varsa işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz. AMM, kripto para ticareti gerçekleştiği anda fiyatı algoritmasına göre düzenler. Ticaretin boyutu fark etmeden havuzda her zaman likidite bulunması için akıllı sözleşmeler çalışır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   GameFi (GAFI) Nedir? GameFi (GAFI) Geleceği ve Yorum 2022

Likidite Havuzlarının Avantajları

Likidite havuzlarında bir satıcı hiçbir zaman piyasanın üzerinde fiyat talep edemez. Alıcılar da piyasa fiyatının altından kripto satın alamaz. AMM’ler sayesinde sizinle aynı fiyata işlem yapmak isteyen bir ortak bulmanıza gerek kalmaz. Algoritma, kripto paranın değerini oracle’lar yardımıyla ayarlar. Herkes havuzlar için likidite sağlayabilir ve bu yöntemle pasif gelir elde edebilir.

Likidite Havuzlarının Riskleri

Likidite havuzları belirli riskler taşımaktadır. Akıllı sözleşme güvenlik açıkları, havuzlarla alakalı en büyük risklerdendir. Varlıkları merkezi bir varlık yerine akıllı sözleşme yönettiği için sözleşmenin iyi kodlanması gerekmektedir. Denetimleri yapılan, güvenlik ihlallerinden korunan sözleşmeler diğerlerine göre daha güvenlidir.

Likidite havuzlarında bulunan diğer risklerden biri ise kalıcı kayıptır. Kripto paraların fiyatları oldukça değişkendir ve havuza sağlanan kripto çiftinden birinin değeri çok düşebilir. Varlıklardan birinde ani bir fiyat artışı veya düşüşü yaşandığında elde tutulan iki varlığın sayısında önemli değişim yaşanır. Likidite sağlayıcıları, sahip oldukları kriptodan elde ettikleri kârı kaybedebilir ve fiyatlar yakınlaşmadan fonlarını havuzdan çekerse kalıcı kayıp yaşamış olur.

Geliştiricilerin havuzun kurallarını değiştirebildiği projeler risklidir. Akıllı sözleşmelerin protokolleri de özel anahtara sahip olabileceği için nadiren de olsa müdahale edilebilir olurlar. Bu yüzden açık kaynak kodlu ve denetimleri yapılmış akıllı sözleşmeleri olan likidite havuzları daha güvenilirdir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu