On Yıl Önce Bir Adam 2 Pizza için 10K Bitcoin Ödedi - BTC MAGAZİN

On Yıl Önce Bir Adam 2 Pizza için 10K Bitcoin Ödedi

  • Kripto topluluğu 22 Mayıs 2020’de onuncu “Bitcoin Pizza Günü”nü kutluyor.
  • Gün, Bitcoin kullanarak ilk belgelenen satın alma işleminin yıl dönümünü işaret ediyor.
  • Laszlo Hanyecz, 2010 yılında 10.000 BTC karşılığında 30$ değerinde iki Papa John pizza satın aldı.

Laszlo Hanyecz, on yıl önce sadece iki Papa John pizza için milyonlarca dolar vermek üzere olduğunu bilmiyordu.

2009 yılında başlatılan eşler arası bir elektronik para sistemi olan Bitcoin ağını çalıştırmak için dizüstü bilgisayarını kullanmaya yeni başlayan bilgisayar programcısı, ağın aynı addaki yerel para birimi biçimindeki katkısı nedeniyle ödüller kazandı. Daha sonra dijital kazançlarını nakit paraya alternatif olarak kullanmaya karar verdi.

Hanyecz, Bitcoin’e özel grafik forumu olan BitcoinTalk.org’da, başlığı “Bitcoin For Pizza” yazan bir reklam yayınladı. 10.000 BTC ile iki pizza almayı teklif etmişti. İlk iki gün boyunca kimse yanıt vermedi. Üçüncü günse, Hanyecz, hizmetlerini kripto para birimi ile ticaret yapmakla ilgilenen bir tüccar buldu.

22 Mayıs 2010’da Hanyecz, iki büyük pizza için 10.000 BTC ödedi ve kripto para birimi kullanılarak yapılan, ilk kaydedilen işlem olarak tarihe geçti.

On Yıl Sonra

Günümüze kadar uzanan Laszlo Hanyecz, Bitcoin meraklıları arasında ünlüdür. Çünkü bu iki Pizza için verdiği Bitcoin tokenleri şimdi yaklaşık 100 milyon dolar değerinde.

Bitcoin, ömrünün sadece 11 yılında bir yeraltı kripto para birimi olmaktan spekülatif bir ticaret aracına kadar değer kazandı. Bir zamanlar kuruş değerinde olan Bitcoin şimdi 9.000$ değerinde – fiyat tahminleri 2024 yılı sonunda 288.000$’ı işaret ediyor.

Hanyecz, o zamandan beri, Bitcoin’lerini asla satmadıkları ve her zaman ‘tuttukları’ için kendilerini ‘HODLERS’ olarak ifade edenler için bir simge haline geldi.

Bu arada, Hanyecz’in multimilyon dolarlık pizzalarını aldığı tarih, resmi olarak “Bitcoin Pizza Günü” oldu – Bitcoin’in onuncu yılında ilk belgelenmiş işleminin yıl dönümü.

CasaHODL’in kurucu ortağı ve CTO’su Jameson Lopp Cuma günü bir tweette şunları yazdı:

“10 yıl önce Laszlo Hanyecz’in cebinde, bir delik açarak kazdığı on binlerce Bitcoin vardı. Ayrıca pizza için bir özlem vardı. Gerisi […] tarihti.”

Tüm kripto topluluğunun “Bitcoin Pizaa Günü”nü en içten dileklerimizle kutlarız…


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu