Piyasanın Hala PoW Mekanizmasıyla Çalışan Kriptoları

Bitcoin ve Ethereum çok uzun yıllardır piyasayı domine eden iki en büyük kripto para. Bu iki kripto paranın Eylül 2022’ye kadar ortak özelliği ikisinin de PoW konsensüs algoritmasıyla çalışmasıydı. Proof-of-Work (iş kanıtı) algoritması, bilgi işlem gücü ve elektrik enerjisiyle çalışan, ölçeklenebilirlik problemleri yaratan, yavaşlık ve yüksek maliyet sorunlarıyla karşılaşan bir algoritmadır. Merge yükseltmesiyle Ethereum ana ağı PoW’dan PoS’a taşınmış ve ağ artık daha verimli kullanılmaya başlamıştır.

Ethereum’un hisse kanıtı mekanizmasını geçişiyle GPU madencileri farklı kriptolar kazmaya yönelmiştir. Hatta bu hard forku desteklemeyen ve iş kanıtı mekanizması ile devam etmek isteyen bir madenci grupu, EthereumPoW (ETHW) isimli bir kripto para oluşmasına sebep olmuştur. Bu içerikte hayatta kalan PoW mekanizmalı kripto paralara göz atalım.

Bitcoin (BTC)

Piyasanın Hala PoW Mekanizmasıyla Çalışan Kriptoları 2
Bitcoin (BTC)

Bitcoin, konsensüs algoritması muhtemelen hiçbir zaman değişmeyecek, kripto para sektörünün öncüsü ve en büyüğü olan kripto paradır. Birinci nesil, akıllı sözleşmeleri desteklemeyen bir kripto para olan Bitcoin, 2022’de gördüğü en düşük ikinci seviyesine $18.080 ile 21 Eylül’de düşmüştür.

Bitcoin, son 1 sene içinde ilk 100’deki kripto paraların %63’ünden daha iyi fiyat performansı göstermiştir. İlk 100’de birçok stablecoin olduğunu düşündüğümüzde bu Bitcoin için oldukça iyi bir yüzdedir. Ayı sezonlarında altcoinlerdense Bitcoin’de kalmak bu açıdan mantıklıdır.

Ethereum madenciliği ile Bitcoin madenciliğinin gereksinimleri çok farklıydı. Dolayısıyla Ethereum’un PoW madenciliğinin sona ermesi, Bitcoin madenciliğini etkilemeyecek.

Dogecoin (DOGE)

Piyasanın Hala PoW Mekanizmasıyla Çalışan Kriptoları 3
Dogecoin (DOGE)

Dogecoin, piyasanın en büyük meme coinidir. DOGE son birkaç aylık dönemde biraz yüksek volatilite yaşadı, çünkü DogeChain piyasaya sürüldü ve geliştiriciler blok zinciri üzerinde yeni projeler geliştirmeye başladı. Mayıs ortasından bu yana DOGE $0,053 ile $0,087 fiyatları arasında dalgalandı. Ağustos ayının başında %40’tan fazla değer kazanan coin, daha sonra tekrar düşüş trendine girdi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   2023 ve Sonrasında Metaverse - Sanal Etkileşimler İçin Gelecekte Neler Bekleniyor?

Ethereum Classic (ETC)

Piyasanın Hala PoW Mekanizmasıyla Çalışan Kriptoları 4
Ethereum Classic (ETC)

Temmuz ayından itibaren The Merge’e yaklaşılan her an, Ethereum Classic için yeni yükselişleri tetiklemişti. 19 Temmuz’da $13,90 ile son ayların en düşük seviyesini gördükten sonra ETC, Ethereum The Merge tarihinin netleşmesi ve Ethereum’daki PoW madenciliğinin sona ereceğinin kesinleşmesiyle birlikte sağlam bir ivme yakalayarak 3 kat değerlendi, $43,81’a yükseldi.

Ethereum Classic, PoW tabanlı ETH madencilerinin göç edip madenciliğe devam etmesi için en iyi alternatifti. Merge’den itibaren gelen satış baskısı, ETC fiyatında yaklaşık %27 düşüşe sebep oldu. Şimdi Ethereum Classic’in karşısında henüz çok güçlü olmasa da EthereumPoW (ETHW) gibi bir rakip var.

Litecoin (LTC)

Piyasanın Hala PoW Mekanizmasıyla Çalışan Kriptoları 5
Litecoin (LTC)

Litecoin, Bitcoin’in açık kaynak kodlarıyla oluşturulan ve tarihin ikinci kripto parası olan bir coindir. Bitcoin’den sadece üç sene sonra çok daha düşük maliyet ve yüksek hızlı işlemler sunma amacıyla piyasaya sürülen Litecoin, merkeziyetsizliğini koruyarak bu işlemlere olanak sağlamıştır. Ancak akıllı sözleşmelerin kullanımını sağlamayan ve PoW konsensüsü ile çalışmaya devam eden Litecoin, teknolojinin gerisinde kalmış ve birçok projenin ardına düşmüştür.

Litecoin, son zamanların az dalgalanan coinlerinden biri. Son bir ayın 16 gününü artıda kapatan LTC, buna rağmen Bitcoin ve Ethereum‘a göre daha fazla değer kaybetmiş durumda. Litecoin, büyük para transferleri için hala yaygın olarak kullanılmaktadır.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu