Rus Rublesi, Bitcoin Karşısında Değer Kazanıyor

Rusya’nın rublesi, merkez bankasının yakın zamanda düşen para birimini altına sabitlemesinin ardından Bitcoin (BTC) karşısında savaş öncesi seviyelerine yaklaştı. Ruble, Rusya’ya yönelik katı ekonomik yaptırımların ardından BTC karşısında rekor düşük seviyelere gerilemişti.

Mart ayında 1 BTC – 5,2 milyon Ruble üzerine çıkmıştı. Bu yeni hamle ile birlikte, 1 BTC – 3,4 milyon Ruble seviyesinde işlem görüyor. Savaş öncesinde 1 BTC – 2,9 milyon Ruble seviyelerindeydi. İyileşme ile aynı zamanda ABD doları karşısında ruble oranlarında keskin bir geri dönüşü takip etti.

Rus Rublesi altına sabitlendi

Rusya merkez bankası, normalde serbest düşüşte olan para birimini istikrara kavuşturmak için rubleyi altına sabitledi. Batılı ülkelerden gelen katı ekonomik yaptırımlar, Rusya’yı küresel finans sisteminin büyük bir kısmından etkili bir şekilde kopardı ve döviz rezervlerini kuruttu.

ABD ve müttefikleri, Rus birliklerinin Şubat ayında doğu Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Moskova’ya bir dizi katı yaptırım uyguladı. Askeri gerilimlerde son zamanlarda yaşanan bir tırmanış, Rusya’ya daha da fazla yaptırım uygulanmasına neden oldu.

Bu nedenle, Rusya merkez bankası sabit oranlarda altın satın almaya başladı ve ayrıca para birimini desteklemek için sıkı sermaye kontrolleri uyguladı. Ancak para birimi toparlanmış gibi görünse de, Rusya bu yıl yaptırımlar nedeniyle ekonomik yıkımla karşı karşıya.

Ülkenin ekonomik sıkıntılarını azaltmaya yardımcı olmak için kripto para birimlerine yönelip yönelmeyeceği konusunda spekülasyonlar sürüyor.

Kripto Rusya için bir seçenek mi?

Birkaç Rus bakanın ekonomiyi desteklemek için kripto paranın benimsenmesinin çığırtkanlığını yaptığı gözlemlendi. Hükümet büyük ölçüde kriptoyu yasal para olarak benimsemeye karşı olsa da, Rusya’nın madencilik yeteneklerini geliştirmede potansiyel görüyor.

Rusya Maliye Bakanlığı kısa süre önce önerilen bir kripto tasarısının madenciliğe “özel önem” vereceğini söyledi. Bir enerji bakanı ayrıca Moskova’nın gaz ihracatı için Bitcoin’i kabul etmeye başlayabileceğini söyledi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Uzun Vadeli Sahipleri BTC Arz Paylarını Artırdıkça Bitcoin 43.000 Doları Aştı

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu