Twitter Platformunu Blockchain Üzerine Taşımak İstiyor - BTC MAGAZİN

Twitter Platformunu Blockchain Üzerine Taşımak İstiyor

Sosyal medya devi Twitter, sosyal medya için açık, ademi merkeziyetçi bir standart geliştirmek için bir ekip oluşturuyor.

Twitter ve Square’in CEO’su Jack Dorsey, Twitter’ın Bluesky adlı, ademi merkeziyetçi bir sosyal medya standardı üzerinde çalışmak üzere beş kişilik bir takımla anlaştığını açıkladı. 

https://twitter.com/jack/status/1204766078468911106?s=20

Bluesky ekibi, Steem (EOS’un öncüsü) gibi mevcut bir merkezi sosyal medya standardında çalışmayı veya sıfırdan bir tane oluşturmayı planlıyor.

Bluesky ekibinin, projeye Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri sağlayan bir Blockchain bileşeni dahil etmesi muhtemel.

Bu protokolün Twitter’a bir işletme olarak fayda sağlayıp sağlayamayacağına dair sorular var. Yeni bir merkezi olmayan sosyal medya standardı oluşturmak, gücü Twitter platformundan ve bununla etkin bir şekilde para kazanma yeteneğinden uzaklaştırabilir.

Bununla birlikte Dorsey, bunun yerine sosyal medya devinin yeniliğe odaklanmasına ve daha sağlıklı çevrimiçi söylemler yaratmasına izin vereceğini savunuyor.

Dorsey:

“ Daha geniş bir kamuoyu tartışmaları grubuna erişmemize ve katkıda bulunmamıza, sağlıklı sohbeti teşvik eden açık öneri algoritmaları oluşturma çabalarımıza odaklanmamızı sağlayacak ve geçmişte olduğundan daha yenilikçi olmaya zorlayacaktır”

Hareket, Dorsey tarafından sunulan diğer birkaç ademi merkeziyet odaklı girişimi takip ediyor. 2017’nin sonunda, Square mobil uygulaması Cash App aracılığıyla Bitcoin alım satımı için destek ekledi. 2018 yılının 3. çeyreğinde Square, Bitcoin’de ayda yaklaşık 50 milyon dolarlık satış yapmayı kolaylaştırdı.

Square, 3.Çeyrek 2017’deki bir açıklamasında  “Bunun müşterilerimizin istediği bir özellik olduğunu gördük ve Bitcoin’i destekliyoruz. Çünkü bunu herkes için daha fazla finansal erişime doğru uzun vadeli bir adım olarak görüyoruz” dedi.

Dorsey Mart ayında Bluesky benzeri bir proje olan Square Crypto’yu başlattı. Square Crypto, Bitcoin ekosistemini Twitter içinde tam zamanlı olarak geliştirmek için çalışan beş kişilik bir ekipten oluşuyor.

Jack Dorsey, ademi merkeziyetçiliğin geleceğin standardı olduğunu iddia ediyor.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu