Deutsche Bundesbank Başkanı Libra Konusunda Çağrıda Bulundu

Deutsche Bundesbank başkanı Jens Weidmann, kısa süre önce bankaları Facebook’un stabil coini Libra‘ya karşı para transferleri için daha ucuz ve daha hızlı yöntemler bulmaya çağırdı.

Weidmann ayrıca, Avrupa Merkez Bankası’nın kendi dijital para birimini geliştirmeye ihtiyaç duymadığını iddia etti.

Bir röportajda Alman merkez bankası başkanı Weidmann:

Piyasa ekonomisinde, müşteri taleplerini karşılayan ürünler geliştirmek şirketlere kalıyor.” dedi.

Weidmann, özel sektör dijital para birimleri konusundaki endişelerini de dile getirerek, henüz merkez bankası dijital para biriminden yana olmadığını belirtti. Ayrıca, dijital para birimi oluşturma soruşturmasına karşı olmadığını ve geliştirmenin artılarını ve eksilerini doğru bir şekilde tartmanın önemli olduğunu da ekledi.

“O zaman gerekli olup olmadığına ve risklerin kontrol edilebileceğine karar verilebilir”

Weidmann’ın bu açıklamaları, ECB Başkanı Christine Lagarde’nin merkez bankasının Aralık’taki ilk basın toplantısında stabilcoinler hakkında söylediklerinin tam tersi. Lagarde, ECB’nin merkez bankalarının 2020 ortalarına kadar dijital para birimleri geliştirip geliştirmemeleri konusunda net hedefler belirlemeyi hedeflediğini söyledi.

Libra, duyurulduğu günden bu yana zor süreçler geçiriyor. Sosyal ağ platformu Facebook ve henüz piyasaya sürülmemiş olan kripto para birimi Libra, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerin proje hakkındaki şüphelerini ifade etmelerinden birkaç ay sonra soldu. Libra Derneği’nin büyük ortakları projeden çekildi. İsviçre Cumhurbaşkanı Ueli Maurer, Libra’yı “şu ​​anki haliyle başarısız” olarak nitelendirdi.

Öte yandan, Çin ve İsveç yakında ulusal dijital para birimlerini piyasaya sürecekler.

Aynı röportajda Weidmann şu açıklamada bulundu:

“Çin daha hızlı olabilir, ama aynı zamanda farklı bir siyasi sistemi de var … Devletin çoğumuzun istemeyeceği bir gücü var. Sosyal pazar ekonomisinin eninde sonunda özgür bir toplumda daha iyi çözümler bulacağına inanıyorum. ”

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   FinCEN Kripto Kuralları İçin Yorum Dönemini Uzattı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu