Will Clemente: Bitcoin Çok Düşük Değerde

Kripto analisti Will Clemente, 19.000 dolar civarında bulunan fiyatın Bitcoin (BTC) için “çok düşük değerli” olduğunu söyledi.

Clemente, bir “makro kapitülasyon olayı” nedeniyle fiyatın daha da düşebileceğini de sözlerine ekledi. Ancak analist, BTC’nin değerinin önemli ölçüde düştüğü bir durumda, bir rallinin fiyatı hızla yükseltebileceğini savundu.

ABD’de, Coinbase’de büyük miktarda BTC ticareti yapılıyor. Clemente, kripto borsasında BTC için oluşan “güçlü” kurumsal talebe dikkat çekti.

Clemente, “Bunun arkasındaki sebep, Coinbase’in uyumluluk ve düzenleyici tarafta çok fazla çalışma yapması ve halka açık bir şirket olması nedeniyle ABD merkezli bu kurumların çoğunun faaliyet gösterdiği yer olması” dedi.

“Yani Amerika Birleşik Devletleri merkezli bu firmaların çoğu, Binance veya KuCoin veya bu diğer borsalardan herhangi biri gibi denizaşırı bir borsaya kıyasla Coinbase’de daha rahat çalışıyor.”

Will Clemente

Bitcoin’in Volatilitesi Azalıyor

BTC/USD ticareti, ABD Eylül enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından dalgalı bir seyir izlese de, Pazar gününe kadar, Bitcoin 19.000$ aralığına yakın kaldı. Veriler, pazarın geçen hafta sonunda Ekim ayının başına göre yüzde 1.5 düştüğünü gösterdi.

Birkaç uzmanın bu durumun piyasa için iyi olmadığını söylemesi üzerine BTC’nin düşük oynaklığı geçen hafta tartışma konusu oldu. ARK Investment Management’ta analist olan Yassine Elmandjra, düşük volatilitenin “düşük hacimde” olumsuz olduğunu söyledi.

Bu piyasadaki fiyat istikrarı kısmen daha fazla kurumun varlıklara yatırım yapmasından kaynaklanmaktadır. Bir satışta, istikrarlı fiyat, piyasanın hızlı bir oranda dik bir düşüş eğilimi görmesine neden olabilir.

Elmandjra, “Yani düşük oynaklık belki de Bitcoin’in daha sıkıcı ve daha az aykırı hale geldiğinin bir göstergesi olsa da, düşük hacimdeki düşük oynaklık Bitcoin için harika olmayabilir.” dedi.

Eight CEO’su Michaël van de Poppe de dahil olmak üzere bazı analistler, volatilitenin BTC piyasasına dönmesinin “zaman meselesi” olduğunu söyledi. Kripto topluluğu, BTC piyasasının düşüş eğilimi görmesini bekliyor ancak Poppe, BTC’nin yükseliş eğilimi gösterme olasılığının arttığını söyledi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   IMF, El Salvador'u Bitcoin Riskleri Konusunda Bir Kez Daha Uyardı

BTC, borsa korelasyonu

Bir dizi analist iki finansal piyasa arasında bir korelasyon önerdiğinden, daha fazla kripto yatırımcısı geleneksel borsadaki dalgalanmayı gözlemliyor.

Geçen hafta, Nasdaq Composite ve S&P 500 sırasıyla yüzde 3,11 ve yüzde 1,55 kaybetti. Nasdaq, Cuma günü yüzde 3,08 düşüşle 10.321,39 seviyesinden kapandı ve düşüşe ana katkıda bulunanlar Lucid Motors ve Tesla’nın hisselerindeki düşüşler oldu. Bu arada, S&P 500 Cuma gününü 3.583.07 seviyesinden kapattı ve yüzde 2.37 düşüşle endeksin art arda yedinci kaybı oldu.

Üç ana endeks arasında yüzde 1,15 artışla kazanç gören tek endeks Dow oldu. Cuma gününü ise 403,89 puan veya yüzde 1,34 kaybederek 29,634,83’te kapattı.

DataDash’in kurucusu Nicolas Merten, Nasdaq’ın düşüşünün 2000 ve 2008 yıllarında teknoloji endüstrisindeki piyasaları taşımak için bir ön koşul olduğunu söyledi. Merten, BTC’nin bu tür bir ekonomik durumu hiç yaşamadığını ve bu nedenle yatırımcıların “çok daha fazla acı beklemesi gerektiğini” ekledi.

Federal Rezerv politikaları geleneksel borsayı büyük ölçüde etkiler. UBS baş yatırım yetkilisi Mark Haefele, hisse senedi piyasasındaki ralliyi sürdürmek için Fed‘in enflasyon oranı nedeniyle olası olmayan bir “politika ekseni” yapması gerektiğini söyledi.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu