Cardano, Ethereum’un Yerini Alabilecek mi?

  • Ünlü kripto YouTuber, Cardano’nun önümüzdeki on yıl içinde piyasa değeri ve kullanıcıları açısından Ethereum’u geçeceğini iddia ediyor.
  • Cardano, son zamanlarda geliştirme faaliyetleri yükselen en iyi blok zincirleri arasında yer alıyor.

Ünlü kripto YouTuber Ben Armstrong, sansasyonel bir iddiada bulundu. Armstrong, Cardano’nun sonunda kullanıcı tabanı ve piyasa değeri açısından ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum’u geçeceğine inandığını söyledi. Kripto içerik yaratıcısı, iddialarını Twitter aracılığıyla duyurdu.

Ancak, Cardano’nun Ethereum‘u geçmesinin yakın zamanda olmayacağını da sözlerine ekledi. Armstrong, tahmininin gerçekleşmesinin 6 ila 10 yıl sürebileceğini belirtti. Ayrıca, Ethereum 2.0‘ın tam olarak piyasaya sürülmesi için yol haritasının yavaş olacağını tahmin ediyor. Böylece Cardano’nun Ethereum’un tahtını devralacağına inanıyor.

Cardano topluluğunun bazı iyimser üyeleri, Armstrong’un öngörüsünün uzun vadede gerçek olabileceğine inanıyor. Cardano’nun 12,5 milyar dolarlık değeri etkileyici olsa da, Ethereum’un 156 milyar dolarlık değerine kıyasla sönük kalıyor. Ethereum’un değerlemesi son yükseliş sezonunda yarım trilyon dolara yükseldi.

Cardano’nun tokeninin Ethereum’a kıyasla düşük performans gösterdiğini belirtmekte fayda var. Kripto alanındaki birçok kişi, itibarı göz önüne alındığında, Armstrong’un tahminlerini ciddiye almıyor. Sahte kripto projelerini teşvik ettiği iddiasıyla bir YouTuber arkadaşına dava açtığında itibarını lekeledi. Kripto alanı, Armstrong’un yasal eylemini büyük ölçüde eleştirdi ve onu davayı geri çekmeye zorladı.

Cardano’da artan geliştirme faaliyeti

Coin98 verileri, Cardano’nun en aktif geliştirici sayısına sahip önde gelen blok zincirlerinden biri olduğunu ortaya koydu. Twitter’da paylaşılan verilere göre Cardano ikinci sırada yer alırken, Ethereum ilk sırada yer alıyor. İlk 10’daki diğerleri arasında Polkadot, Solana ve Polygon yer alıyor. Veriler, lider kripto para birimi Bitcoin‘i 9. konumda sıralıyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Güney Kore, Terra'ya Soruşturma Başlattı

Cardano geliştirici portalının GitHub deposuna daha fazla geliştirici katkıda bulunuyor; portalda şu anda 600 fork var. Cardano ana ağında yapılan her şeyi içeriyor. Daha önce kripto analistleri, ağdaki aktivite eksikliği nedeniyle Cardano’yu hayalet zinciri olarak adlandırdı.

Ancak, son olaylar, ağın geliştirici etkinliklerinin bir kovanı haline geldiğini gösteriyor. Geliştiriciler, yeni ürünler yaratarak ve mevcut ürünlerinin özelliklerini geliştirerek ağa güçlü bir bağlılık gösteriyorlar. Cardano’nun Plutus senaryosu şu anda 3.474 ve son zamanlarda yükseliyor.

Plutus senaryosu, Cardano ekosistemindeki geliştirme faaliyetinin bir göstergesidir. Input-Output Global, IOG’den (Cardano ağ geliştiricisi) gelen son veriler, ağda 102 proje olduğunu belirtiyor. Cardano’nun tokeni (ADA), son Vasil hardfork’un ardından büyük bir artış gösterdi.

Ancak, şu anda bu yükseliş koşusunu sürdürmekte zorlanıyor. Vasil yükseltmesinin tüm özellikleri, güncelleme başladığında beş gün içinde devreye alındı. Böylece geliştiriciler, Vasil yükseltmesiyle ilgili tüm avantajlardan yararlanabilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu