ABD Kişisel Tüketim Endeksi Yayınlandı, FED Bitcoin’in Önünü Açabilir!

ABD Kişisel Tüketim Endeksi az önce yayınlandı. Endeks, kişisel tüketim harcamalarında bir önceki aya göre -%0,1’lik bir değişim olduğunu gösteriyor. Tahminler, PCE’de geçen aya göre herhangi bir değişiklik beklemiyordu. Bu nedenle, PCE’deki %0,1’lik bir düşüş, soğutma enflasyonunu ortaya koyuyor. Sonuç olarak, güçlü bir kripto rallisi görülebilir.

Bitcoin 21.5 bin doları, Ethereum ise 1.66 bin doları geçti. Tüm kripto rallisi artık Fed başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole konferansındaki konuşmasına bağlı. Powell güvercin duruşunda bulunursa, kripto pazarında güçlü bir yükseliş hareketi bekleniyor. 

PCE’nin Kripto Rallisindeki Önemi

Kişisel Tüketim Harcamaları endeksi, tüketim malları ve hizmetleri için ödenen fiyatlardaki değişimin bir ölçüsüdür. PCE çoğunlukla hane harcamalarının bir derlemesinden oluşur.

PCE, önemli bir enflasyon ölçüsüdür ve muhtemelen gelecek ayki faiz oranı kararında Fed tarafından dikkate alınacaktır.

Enflasyonun kontrolünden Federal Rezerv sorumludur. En son TÜFE verileri yıllık bazda %8.5 artış gösterdi. Veriler hala yüksek enflasyon gösterirken, soğumakta olduğunu da ortaya koyuyor. Kripto piyasası, güvercin bir Fed ya da belki de Kantitatif Sıkılaştırmadan bir dönüş bekleyerek güçlü bir ralli gördü.

PCE verileri, Fed’in bazı şahin üyelerinin fikirlerini de değiştirebilir. Louis Fed Başkanı James Bullard, 75 baz puanlık bir artışı destekledi. Geleneksel olarak yumuşak tutumla bilinen Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari de Volcker benzeri bir duruş beklentisini ortaya koydu.

Zaten beklenenden daha düşük bir TÜFE’nin ardından bu düşük PCE verileri, agresif Fed’i yumuşatmaya yardımcı olabilir.

Jerome Powell, Kriptoya Yardımcı Olabilir mi?

Hızla yükselen kriptoya rağmen, birçok yatırımcı hala temkinli olacak. Bugüne kadarki en önemli olay, Fed başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole konferansındaki konuşması olarak kabul ediliyor. Temkinli ve güvercin bir Fed, piyasada güçlü bir yükseliş hareketine neden olabilir. 

Ancak agresif bir Powell, PCE verilerinden sonraki güçlü dalgalanmayı azaltabilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   1,5 Trilyon Dolarlık Para Yöneticisinin CEO'su Kriptonun Daha Yolun Başında Olduğunu Söyledi

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu