Araştırmaya Göre El Salvador’un Bitcoin Benimsemesi Başarısız Oldu

Amerikan kar amacı gütmeyen bir araştırma kuruluşu olan Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu (NBER) tarafından yürütülen yakın tarihli bir araştırmaya göre, Bitcoin’in benimsenmesi El Salvador’da başarısız oldu.

Ankete katılanların %60’ından fazlası, 30$’lık bonusu kullandıktan sonra hükümetin Chivo cüzdanını terk etti. Salvadorluların şaşırtıcı bir şekilde %89’u uygulama yardımıyla hiç havale almamış (katılımcıların yalnızca %3’ü bunları Bitcoin olarak almış). Ankete katılanların yüzde doksan dokuzu Bitcoin ile hiç vergi ödemedi.

Araştırmaya Göre El Salvador'un Bitcoin Benimsemesi Başarısız Oldu 2
Resim nber.org

Çoğunun internet erişimi olan bir akıllı telefona erişimi olmasına rağmen, vatandaşların yüzde altmışı Chivo’yu hiç indirmedi.

Salvadorluların çoğu, ülke genelinde kurulan Chivo ATM’lerini hiç kullanmadı.

Kullanıcıların büyük çoğunluğu için Chivo cüzdanını indirdikten sonra nakit, banka ve kredi kartlarının kullanımı neredeyse değişmedi.

Nisan ayı itibariyle El Salvador’daki şirketlerin %80’i tartışmalı Bitcoin Yasasının zorunlu kabulü gerektirmesine rağmen hala en büyük kripto para birimini kabul etmiyor. Bitcoin satışlarını bildiren firmaların yüzde yetmiş biri, onları ABD dolarına dönüştürdü (bunların yalnızca %12’si kripto paralarını cüzdanlarında saklamayı seçti).

El Salvador, Bitcoin’i Eylül ayında resmi olarak kabul etti. O zamandan beri, tek bir ülke bunu takip etmedi. Orta Afrika Cumhuriyeti’nin (CAR) Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul ettiğine dair son haberler reddedildi.

Kötü zamanlanmış Bitcoin işlemleri hakkında rutin olarak tweet atan Başkan Nayib Bukele, kelepçeli çete üyelerinin fotoğraflarını yayınlarken artık kripto konusunda çoğunlukla sessiz kalıyor. El Salvador, çete şiddetiyle mücadele etmek için Mart ayında uygulanan olağanüstü hali uzattı. Bukele, bu ayın başlarında Miami’deki Bitcoin 2022 konferansına katılımını iptal etti.

Mart ayında El Salvador, Bitcoin tahvillerinin ihracını da erteledi.

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin 42.000 Dolara Yükselince Piyasada 200 Milyon Dolar Tasfiye Edildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu