Avrupa Merkez Bankası Üyesi: Bitcoin Çok Tehlikeli Bir Hayvan

Avrupa Merkez Bankası’nın yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, Financial Times ile yakın tarihli bir röportajda, lider kripto para birimini “çok tehlikeli bir hayvan” olarak nitelendirdi.

Ünlü İtalyan ekonomist, Bitcoin‘in esas olarak suçlular tarafından kullanıldığını iddia etti. Ayrıca Bitcoin’in, Tesla’nın Mayıs ayındaki U dönüşünden sonra önemli bir sorun haline gelen muazzam enerji tüketimine de dikkat çekti.

Panetta, dijital bir euronun diğer kripto para birimlerinin Avrupa Birliği’nin parasal egemenliğine yönelik tehditleri savuşturabileceğini iddia ediyor.  

Ayrıca, merkez bankalarının özel şirketlere kıyasla daha fazla işbirliği çağrısında bulunurken mahremiyeti daha iyi koruyabileceğinden emin:    

Kullanıcıların verilerini depolamak, yönetmek veya bunlardan para kazanmak konusunda hiçbir ticari çıkarımız yok.

AB’nin merkez bankası dijital para birimi, insanların kimliklerini ödeme verilerinden ayırabilecek. Ancak CBDC, yalnızca küçük ödemeler için anonimlik sunabilecek:  

Çok küçük miktarlar için gerçekten anonim ödemelere izin verebiliriz, ancak genel olarak gizlilik ve mahremiyet, anonimlikten farklıdır.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   +10 BTC Depolayan Bitcoin Cüzdan Sayısı Büyük Düşüş Yaşadı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu