Başarılı Bir NFT Koleksiyonu Nasıl Oluşturulur? A’dan Z’ye Rehber

NFT teknolojisinin benimsenmesinin arttığına şahit olduğumuz bu dönemlerde pek çok geliştirici ve girişimci, belirli faydalar sağlayan NFT koleksiyonları ile piyasaya giriyor. Hem piyasaya sürülmeden önceki aşamalarda hem de uzun vadede başarıya ulaşacak bir NFT koleksiyonu oluşturmak için dikkat etmek gereken birçok adım var.

Bu içerikte NFT koleksiyonu nasıl oluşturulur, NFT koleksiyonu pazarlaması nasıl yapılır gibi sorulara yanıt bulabilecek, projeniz için birçok ipucuna ulaşabileceksiniz.

En Önemli Şey: İletişim

Başarılı Bir NFT Koleksiyonu Nasıl Oluşturulur? A'dan Z'ye Rehber 2
En Önemli Şey: İletişim

Bir NFT koleksiyonu oluştururken önem verilmesi gereken ilk şey topluluk iletişimidir. Koleksiyonunuzdaki NFT’lerin gerçekten satın almaya değer olduğunu hissettirmek için birden fazla yönetici veya sorumlunun düzenli olarak paylaşım yapması gerekir. Telegram, Discord, Twitter ve Reddit, NFT’ler ve kripto paralar için en popüler sosyal medya platformlarıdır.

Özellikle lansmandan önce sosyal medyada oldukça aktif olmalı, potansiyel yatırımcılardan gelen soruları titizlikle cevaplamalısınız.

İyi İletişim İçin İpuçları

Toplulukla iyi iletişim kurmak için atlamamanız gereken adımlar var.

 • Discord sunucusu, NFT koleksiyonu için olmazsa olmazdır. Sunucuda bir #duyurular kanalı olmalı ve üyeleri güncellemelerden @everyone etiketi ile haberdar etmelisiniz. NFT ile ilgilenen kullanıcılar, ortalama 2-3 günde bir gelen duyuru bildiriminden rahatsız olmaz.
 • NFT koleksiyonunun ne işe yarayabileceği, nasıl satın alınabileceği, pazar yerlerinde nasıl listelenebileceği gibi şeylere dair basit eğitim kaynakları oluşturmalısınız. Whitepaper önemlidir ama çoğu yatırımcı uzun PDF sayfalarını okumaktan hoşlanmaz. NFT projelerinde görsel kullanarak anlatım önemlidir.
 • Düzenli bir iletişim programı ve AMA (Bana İstediğini Sor) planına bağlı kalın. Projede olup bitenleri ve gelecek hedeflerini kullanıcılara basit dille aktarın.
 • Topluluktan birkaç hevesli kişiye moderatörlük teklif edin. Bu, onların bir ücret talep etmeden projeyi benimsemesine neden olacaktır. Ayrıca her iletişim kanalı için birden fazla moderatöre sahip olmalısınız.
 • Problemleri paylaşmaktan kaçınmayın. Bir saldırı girişimi olduysa, yol haritasındaki bir hedefin arkasına düştüyseniz veya başka bir sıkıntı varsa bunu halı altına saklamak yerine toplulukla paylaşın.

Çevrimiçi iletişim halinde olmak, koleksiyonun sürdürülebilirliği konusunda ve ekibin projeyle ilgili olduğu konusunda güçlü fikir vermektedir. Potansiyel yatırımcılar, projenin geliştirici ekip tarafından güçlü şekilde benimsenmesini severler. Ayrıca ne kadar çok bağlantıda kalırsanız o kadar hızlı şekilde sadık topluluk kitlesi oluşturabilirsiniz.

NFT’leri İyi Fiyatlandırın

Başarılı Bir NFT Koleksiyonu Nasıl Oluşturulur? A'dan Z'ye Rehber 3
NFT’leri İyi Fiyatlandırın

Bir NFT koleksiyonu başlatmak, nihayetinde kâr elde amaçlı olarak yapılan bir şey. NFT’leri önceden oluşturup bir NFT pazar yerinde süreli açık artırmaya çıkarabilir veya kullanıcıların şanslarına bağlı olarak NFT mint etmelerine olanak sağlayabilirsiniz. Eğer yüksek bir mint fiyatı belirlerseniz, koleksiyonunuzun tamamını satamama, yatırımcıları korkutma ve kaçırma gibi problemlerle karşılaşmanız olasıdır.

Hem başlangıçta doğru NFT basma fiyatı belirler hem de her iki taraf için de adil bir telif hakkı yüzdesi belirlerseniz daha fazla kullanıcının NFT satın almasını sağlarsınız.

NFT Fiyatlandırma İpuçları

 • Son zamanlardaki iyi NFT projelerinin ilk basım fiyatlarını araştırın.
 • NFT’lerin uzun vadede ne gibi faydalar sağlayabileceğini ve pazarlama imkanlarınızı hesaplayın.
 • Topluluğunuzla NFT fiyatlarının hangi aralıkta olması gerektiğini konuşmaktan çekinmeyin.
 • NFT projeleri genellikle 0,05 ETH ile 1 ETH arasında bir mint fiyatına sahip oluyor.
 • Koleksiyondan para kazanmanın tek yolunun ilk basım ücretleri olmadığını unutmayın. NFT pazar yerlerindeki ikincil satışlar da telif ücretleri aracılığıyla gelir sağlamanın yöntemlerindendir.

Güçlü Bir Topluluk Oluşturun

Başarılı Bir NFT Koleksiyonu Nasıl Oluşturulur? A'dan Z'ye Rehber 4
Güçlü Bir Topluluk Oluşturun

Bir NFT koleksiyonunun başarısını topluluğun ta kendisi belirler. Bir marka, yeni bir girişim, dijital sanatçı veya başka bir şey olun, koleksiyona ilgi gösteren bir topluluğa ihtiyaç duyarsınız.

İletişimin kilit olduğundan bahsetmiştik. Güçlü bir topluluk oluşturmak için ne kadar çaba ve zaman harcarsanız sadık bir takipçi kitlesi oluşturma şansınız da o kadar artar. Yeni kullanıcıların koleksiyonunuzu bulduğu kadar siz de farklı kullanıcılar bulmaya çabalayın.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   BitSend (BSD) Nedir? BitSend (BSD) Geleceği ve Yorum 2022

Ajanslar ve Influencer’larla Çalışmak

NFT projelerinin birçoğu, koleksiyonu tanıtmak için yüksek takipçi kitlesine sahip kripto fenomenlerini, sosyal medya ünlülerini ve bazen alakasız kişileri araştırıyor. Bilmeniz gereken şey, sadece saygın ve dürüst geçmişe sahip kişilerle çalışmanız gerektiğidir. Bu kişilerin aynı zamanda sizin projenize ilgi gösterecek bir hedef kitleye sahip olması gerekmektedir.

İsmi dolandırıcılıkla veya başka bir şeyle anılan birilerinin projenizle isminin geçmesi, projenin itibarını zedeleyecektir.

Topluluk Oluşturma İpuçları

NFT yatırımcılarının olduğu, projeleri tartıştığı yerleri bulun. Örneğin forumlarda ve Reddit’te yeni başlatılacak NFT koleksiyonları hakkında konuşulan birçok subreddit var.

 • Kripto ve NFT sektörüyle yakından ilgilenenlerle birebir bağlantı kurun.
 • Projenin Twitter hesabıyla sık sık canlı Space odaları açın ve konuşmalara katılın.
 • Whitelist yarışmaları düzenleyin.
 • Uzun vadeli hedeflerinizi paylaşın.
 • Sosyal medya platformlarında tanıtımlar oluşturun.
 • Katılımı teşvik eden oyun ve yarışmalar düzenleyin.

Yol Haritası Oluşturma

Başarılı Bir NFT Koleksiyonu Nasıl Oluşturulur? A'dan Z'ye Rehber 5
Yol Haritası Oluşturma

Başarılı bir NFT projesi oluştururken en kolay kısım NFT’lerin kendilerini oluşturmaktır. Zor kısımlardan biri ise bir yol haritası oluşturmaktır. Bilinçli kullanıcılar, kripto ve NFT projelerinin teknik incelemelerine ve yol haritalarına önem gösterirler. Doğru planlanmış ve bağlı kalınmış bir yol haritası, NFT’ler mint edildikten sonra ticaretlerinin devam etmesini ve telif hakkı gelirleriyle sonsuz pasif gelir elde etmeyi sağlar.

Yatırımcıların NFT’lere yatırım yapmasını sağlayacak yolları yol haritasına eklemelisiniz. Örneğin NFT’lerin bir metaverse’te bir oyunda işe yarayacak olması, koleksiyon için önemli bir fayda oluşturur.

Bored Ape Yacht Club NFT sahiplerinin Mutant Ape Yacht Club NFT’si basmak için serum airdropu aldığını, ApeCoin kripto parası piyasaya sürüldüğünde oldukça yüksek tutarda airdrop aldığını, Otherside Metaverse arazi satışında öncelikli haklara sahip olduğunu ve daha birçok şeyden faydalanabildiğini unutmayın. NFT’lerin fayda tahakkukunu artırmak ve yeni fikirler oluşturmak, yol haritanızı uzun vadeli başarı için hazırlamanızdan geçer.

Kodlama & Denetim

Başarılı Bir NFT Koleksiyonu Nasıl Oluşturulur? A'dan Z'ye Rehber 6
Kodlama & Denetim

İnternet, siber saldırganlarla dolu. Discord sunucunuz, Twitter hesabınız, web siteniz, blok zinciri üzerindeki kodlar ve diğer her şey saldırıya açık. Bu yüzden tüm kodlarınızın iyi yazıldığından ve korunduğundan emin olmalısınız. Yazılımlarınızı denetlettirmeli, en iyi Web3 geliştirici araçlarını kullanmalısınız.

NFT akıllı sözleşmelerindeki riskler azalsa da açıklardan yararlanma yönetmleri her gün daha da artıyor. İstismarlar ve hackler, NFT projelerini felakete sürükleyebilir. CertiK ve benzeri akıllı sözleşme denetim projeleri, projenizin güvenliğinden hem sizin hem de yatırımcılarınızın emin olmasını sağlar.

Sadece web site ve akıllı sözleşme denetimi değil, Discord sunucusunun güvenliği de önemlidir. Sunucuda herhangi bir yetkilinin hesabının ele geçirilmesi, oltalama linklerinin paylaşılmasıyla yatırımcıların cüzdanlarının boşaltılmasına neden olabilir. Tüm güvenlik önlemlerini almadan projenizi kesinlikle başlatmamalısınız.

2022’de başarılı NFT koleksiyonu oluşturmak için biraz sermayeye ihtiyaç duyuluyor. NFT projenizi hazırlamak ve başarılı şekilde yayına sürmek için her zamanki projelerinizden daha çok çaba göstermeli ve projenizin her zaman arkasında olmalısınız. Koleksiyon uzun vadede değer yaratmayı ne kadar çok amaçlıyorsa yatırımcıları o kadar çok çeker.

Kapsamlı bir tanıtım yapmadan yeni yatırımcıların dikkatini çekmek zordur. İyi bir NFT pazarlama stratejisi geliştirip doğru kişilerle çalışarak projenizin görünürlüğünü artırmaya çalışın. Pazarlama, uzmanlar tarafından yapılması gereken bir şeydir. Eğer yeterince teknik bilgiye sahip değilseniz işi uzmanların eline bırakmalı, güçlü ve itibarlı web sitelerinde tanıtım yapmalısınız.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu