Bitcoin (BTC) 17.000 Doların Üzerinde Tutunamadı, İşte Nedeni

Bitcoin’in fiyatı 17.000 doların altına geriledi ve gün içi yeni bir düşük seviyeye ulaştı. Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’in fiyatı, beklenenden güçlü ABD istihdam verilerinin ardından Bitstamp borsasında yeni gün içi en düşük seviyesi olan 16.787 $’a geriledi.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, dünyanın en büyük ekonomisi geçen ay beklenmedik bir şekilde 263.000 iş gücü ekledi. Pazar, 200.000 kişilik çok daha küçük bir artış bekliyordu. Ana ABD borsa endekslerine bağlı vadeli işlemler de tüm riskli varlıkların darbe almasıyla keskin bir şekilde düştü.

İstihdam piyasasının soğumayı reddetmesi, Federal Rezerv’i faiz artırımlarının hızını yumuşatmaktan caydırabilir.

Bitcoin, Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasında merkez bankasının daha güvercin bir politika benimsemeye hazırlandığının sinyalini vermesinin ardından bu haftanın başlarında hisse senetleri ile birlikte yükseldi. Yatırımcılar, Fed’in gösterge faiz oranını Aralık ayında 50 baz puan artırarak 75 baz puanlık artış serisini kırmasını bekliyorlardı. Ancak, en son iş verileri tabloya daha fazla belirsizlik getiriyor.

Fed baskı altında kalmaya devam ederken, agresif duruşunu sürdürebilir veya daha da şahinleşerek, çok beklenen bir güvercin ekseninde sahibini riskli varlıklardan mahrum bırakabilir. Bu haftanın başlarında Bitcoin, Powell’ın çok beklenen konuşması öncesinde 17.000 $ seviyesini geri kazanmayı başardı. Ancak, boğalar yükseliş ivmesini sürdürmekte başarısız oldu.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   FDIC'den Bankacılık Krizi Uyarısı: Bitcoin'in Değeri Artacak mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu