Bitcoin (BTC) Düşüşü mü Geliyor? İşte Verilerin İşaret Ettiği Fiyat!

Bitcoin (BTC) fiyatı 17 bin doların üzerinde tutunamadı ve yeniden 16.500 dolar yakınındaki desteğe düştü. Madenci kapitülasyon riski, long pozisyonlar açmak isteyen traderları rahatsız etmeye devam ettiğinden, BTC fiyatı baskı altında kalmaya devam ediyor. Zincir üstü veriler, madencilerin gerçekten de finansal kısıtlamalar nedeniyle Bitcoin varlıklarını tasfiye ettiğini ortaya koyuyor. Madencilik şirketlerinin düşen hisse fiyatlarında etkisi rahatlıkla görülebilir.

Madenci Kapitülasyonu, Bitcoin Fiyatında Keskin Düşüş Riski Sunuyor

Marathon Digital, Core Scientific, Riot Blockchain, Hut 8 Mining, HIVE Blockchain Technologies ve Stronghold Digital Mining dahil olmak üzere NASDAQ’da listelenen kripto madenciliği stokları son 6 ayda büyük düşüş yaşadı. Marathon Digital, Core Scientific ve Stronghold Digital Mining’in bir ayda sırasıyla %46, %20 ve %38 düşmesiyle durum bu ay daha da kötüleşti.

Kripto madencileri, üç ayda bir kötü sonuçlar ve çıkarılan kripto varlıkların sayısında düşüş bildirdi. Bitcoin fiyatları bu yıl düşerken madencilik rekabetini ifade eden Bitcoin hashrate maksimum seviyeye ulaştı.

Bitcoin Hashrate (MA30). Kaynak: CryptoQuant
Bitcoin Hashrate (MA30). 
Kaynak: CryptoQuant

Ancak madencilik faaliyetlerindeki düşüş nedeniyle bu ay hashrate ve madencilik zorluğu düşmeye başladı. Madencilik sektörü, düşen kripto para fiyatları, artan enerji maliyetleri ve borç yükleri arasında stres altında. Bu nedenle, finansal kriz ve düşen hisse senedi fiyatları, son çare olarak Bitcoin’i terk ederek şirketleri sonunda iflas ettirecek.

Ayrıca madencilerin BTC rezervleri son birkaç ayda 13 bin BTC azaldı. Glassnode’a göre şu anda 14 ayın en düşük seviyesi olan 1.818.280.032 BTC’ye ulaştı.

Coinglass verilerine göre, Bitcoin son 24 saatte 15 milyon doların üzerinde long pozisyon tasfiyesi gördü. Long pozisyonların tasfiyesi, BTC fiyatının son 24 saat içinde düşmesine neden olarak 18 bin dolarlık yükseliş hissini tersine çevirdi.

Bitcoin (BTC) Tasfiyesi
Bitcoin (BTC) Tasfiyesi. 
Kaynak: Coinglass

Zincir üstü veriler ayrıca, BTC fiyatının 16,5 bin dolarlık destek seviyesinin altına düşmesi durumunda 12,8 bin dolarlık destek fiyatına ulaşabileceğini gösteriyor. Btcmagazin market verilerine göre Bitcoin fiyatı şu anda 16.817 dolardan işlem görüyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Hashrate'i, Çin'in Yasağına Rağmen Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesini Yaklaştı

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu