Bitcoin (BTC) Fiyatı Genesis İflasından Neden Etkilenmedi?

Kripto borç veren Genesis Global, Bölüm 11 iflas koruması için başvuruda bulunsa bile, Bitcoin (BTC) fiyatı haberlerden neredeyse hiç etkilenmedi. Mevcut fiyat seviyesindeki devam eden güç, piyasanın zaten iflas haberlerini geride bıraktığının doğal bir göstergesi olabilir. Genesis’in iflas olasılığının son birkaç aydır geniş çapta spekülasyon yapıldı. FTX iflasını açıkladığından beri sırada Genesis’in iflası bekleniyordu.

İlginç bir şekilde, 2023’ün başından bu yana BTC fiyatının toparlanmasıyla son rahatlama rallisi, Bitcoin tarihindeki bu tür en uzun pumplardan biridir. En iyi kripto para birimi, 1 Ocak sonrası %27’ye kadar yükseldi.

ABD Doları – Bitcoin Korelasyonu

ABD’de olası ekonomik resesyon endişeleri arasında, ABD Doları yedi ayın en düşük seviyesinde kalmaya devam ediyor. Eylül 2022’deki bir önceki yüksek seviyesi olan 114 ile karşılaştırıldığında, ABD Dolar Endeksi (DXY) yaklaşık %12 düştü. Bitcoin (BTC) fiyatı, DXY ile ters bir korelasyon sürdürüyor. Bu bağlamda, BTC’nin son zamanlardaki fiyat artışı, özellikle yakın gelecekte olumlu bir makroekonomik ortama dair herhangi bir işaret olmaksızın gerçekleşiyor. Btcmagazin market verilerine göre, yazım anında BTC fiyatı son 24 saatte %1,40 artışla 21.084 $ seviyesinde bulunuyor.

Genesis – DCG Senaryosu

Belki de Genesis’in iflas etmesiyle ilgili uzun süredir devam eden spekülasyonlardan dolayı kripto piyasası, Kasım 2022’deki FTX çöküşü bağlamında yaklaşan haberleri dikkate almış görünüyordu. Genesis Global, Perşembe günü Manhattan federal mahkemesinde Bölüm 11 iflas koruması için başvuruda bulunmuştu. Bu, medya şirketi CoinDesk için potansiyel bir alıcı arayan Digital Currency Group (DCG) için işi daha da zorlaştırıyor. Bu bağlamda yine DCG’nin sahibi olduğu Grayscale Bitcoin Trust, GBTC indiriminin %40,45’e ulaşmasıyla büyük bir baskıyla karşı karşıya.

Daha da önemlisi, Genesis iflasının ve olası kötüleşen DCG krizinin çeşitli hükümetlerden daha katı düzenleyici duruşa yol açıp açmayacağı henüz belli değil.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Kiyosaki Yatırımcıları Uyarıyor: Altın, Gümüş ve Bitcoin'e Odaklanın!

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu