Bitcoin (BTC) Neden Düşüyor?

Bitcoin (BTC), ekonomik durgunluk ve artan faiz oranlarına ilişkin endişelerin yoğunlaşmasıyla bu hafta 38.000 dolarlık kilit destek seviyesinin altına düştü.

Token, son 24 saat içinde %8’in üzerinde düşüşle bir buçuk ayın en düşük seviyesi olan 35.000$’a geriledi. Düşüş aynı zamanda 2022’de şimdiye kadarki en kötü düşüşlerinden biriydi. BTC şu anda, Ocak ayında düştüğü bu yılki en düşük seviyesinin yaklaşık %10 üzerinde.

Ancak BTC’nin son düşüşü, ABD borsalarında da aynı hızda gerçekleşti. BTC, bu yıl hisse senedi piyasalarını, özellikle Nasdaq Composite ve Nasdaq 100 endekslerindeki büyük teknoloji hisselerini sürekli olarak takip etti.

Yükselen faiz oranları, hem kripto hem de hisse senedi yatırımcıları için en büyük endişe kaynağı. Federal Rezerv, bu yıl zaten iki kez faiz artırdı ve yaygın enflasyonla mücadele etmek için onları daha da yükseltmeye hazırlanıyor.

BTC, Nasdaq ile aynı hızda düşüyor

BTC’nin bir günlük grafiği, tokenin son düşüşünün ABD pazarının hemen yakınında başladığını gösteriyor. Hem Nasdaq Composite hem de Nasdaq 100 endeksleri de Çarşamba günü %5 civarında kayıp yaşadı.

Bitcoin (BTC) Neden Düşüyor? 2
Kaynak: Barchart.com

Teknoloji hisseleri, gelecekteki kazançlarının daha az çekici görünmesini sağladığı için artan oranlara karşı hassastır. 2021’deki rallileri büyük ölçüde düşük faiz oranlarından kaynaklandı, bu da borç almayı ve bunları hisse senetlerine yatırmayı kolaylaştırıyor – bu aynı zamanda BTC’yi de artırdı.

Bu nedenle, Bitcoin daha çok bir teknoloji stoğu gibi davranma eğiliminde.

Ancak düşük faiz oranları, Rusya-Ukrayna savaşının da konuya eklenmesiyle birlikte, enflasyonu sert bir şekilde artırma etkisine de sahipti. Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları şimdi enflasyonu daha yüksek oranlarla sakinleştirmek için yarışıyor.

Faiz oranlarını yükselten tek ülke ABD değil. İngiltere Merkez Bankası, Avustralya ve Hindistan’daki merkez bankaları gibi son zamanlarda borç verme oranlarını artırdı – ikisi de sürpriz bir hareket. Her üç banka da enflasyondan ekonomik büyümeye yönelik artan bir tehdit gösterdi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin (BTC) 17.000 Doların Üzerinde Tutunamadı, İşte Nedeni

Böyle bir ortamda, tüccarlar emtialar, kamu hizmetleri ve temel tüketim malları gibi gerçek dünyaya daha fazla maruz kalan varlıkları tercih etme eğilimindedir. Teknoloji stoklarından genellikle kaçınılır.

Bu nedenle, BTC ve kripto piyasası, en azından merkez bankaları enflasyonu düşürene kadar bir zayıflık dönemi görebilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu