Grayscale CEO’su SEC’in Spot Bitcoin ETF’yi Yakında Onaylamasını Bekliyor

Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein, 6 Mayıs’ta Anthony Pompliano ile yaptığı görüşmede, SEC’in yakında Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) spot Bitcoin ETF’ye dönüştürülmesini onaylayabileceğini söyledi. Sonnenshein, tahminini SEC’in 1940 Yatırım Şirketi Yasası yerine 33 Menkul Kıymetler Yasası kapsamında iki Bitcoin vadeli ETF’sini onaylamasına dayandırıyor.

MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor, Bitcoin Trust’ın halihazırda 800.000’den fazla yatırımcı hesabında milyarlarca dolara sahip olması nedeniyle Grayscale Bitcoin ETF’yi de destekliyor. Ayrıca, yatırımcılar Grayscale’e güveniyor ve her gün alım satım yapıyor.

Grayscale CEO’su 1933 Yasası Kapsamında Spot Bitcoin ETF Onayını Bekliyor

Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein, SEC’in Bitcoin ETF’yi ne zaman onaylayacağına dair bir zaman çerçevesi tahmin etmenin zor olduğunu söyledi. Ancak firma bu girişimin arkasında ve bu onay gelene kadar yatırımcılar adına savunmaya devam edecek.

SEC ve düzenleyicilerin anlayışının son altı yılda değiştiğini düşünüyor. Ayrıca SEC, sektör ve varlık sınıfı için daha iyi düzenlemeler ve kurallar getiriyor. Düzenleyicilerin bu görüşmelere getirdiği bilgi düzeyi ve eğitim düzeyi önemli ölçüde değişti.

“Bu varlık sınıfındaki endüstri ortadan kalkmıyor ve bu nedenle yatırımcılar proaktif bir şekilde bunu savunmaya devam etmiyor ve ardından düzenleyicilerin bu çağrıya yanıt vermesini ve bu varlıkları düzenleyici çerçeveye yaklaştırmasını sağlayarak, gerçekten kimseye yardım etmiyorlar veya gerçekten kimseyi korumuyorlar.”


Grayscale CEO’su Sonnenshein, SEC’in sıfırdan bir Bitcoin ETF yaratma ile Bitcoin ETF’ye dönüştürme arasındaki farkı nasıl gördüğü hakkında yorumda bulundu:

“Bunu kendi yetki alanları altına almazlarsa ve bunun bir etf haline gelmesine izin vermezlerse, yatırımcıların bu aşinalığa sahip olmaları durumunda, etf sarmalayıcının sağladığı korumaya sahip olmaları, yatırımcıları koruma konusundaki görevlerini gerçekten yerine getirmediklerini anlamaları gerekiyor.”

Spot Bitcoin ETF ABD pazarında yeni olduğundan, kural değişikliği şu anda SEC tarafından değerlendiriliyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   FTX, 3,4 Milyar Dolar Değerinde Bitcoin ve Altcoin Satacak

Dönüşümün onaylanmaması durumunda İdari Usul Kanunu’nun (APA) ihlali gerekçesiyle dava açılacaktır. SEC, bitcoin vadeli işlem ürünlerinin piyasaya girmesine izin veriyor, ancak aynı 33 Yasası uyarınca bitcoin spot ürünlerinin piyasaya girmesine izin vermiyor.

SEC’in tereddütleri fiyatlandırmadan kaynaklanıyor olabilir. Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi, fiyatını spot bitcoin borsalarından alır. Benzer şekilde, bir bitcoin spot ürünü de fiyatını spot bitcoin borsalarından alır. İki bitcoin ürünü aynı şekilde muamele görmez.

SEC, Valkyrie Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF’sini Onayladı

SEC, Valkyrie’nin 1934 Menkul Kıymetler Borsası Yasası kapsamında dosyalanan XBTO Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF’sini onayladı. Bu, Teucrium’un Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF’si için onay aldığı aynı yasayla gerçekleşti. Bu nedenle, 33 Yasası kapsamında iki bitcoin vadeli ETF’sinin onaylanması, bir spot bitcoin ETF onayının yakında onaylanacağına dair umutları artırıyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu