Bitcoin Büyük Düşüş Öncesi Yükseliş mi Yaşıyor? İşte Uzmanların Tahmini

Bitcoin büyük düşüş öncesi yükseliş mi yaşıyor? Bitcoin fiyatı daha fazla düşecek mi? Bitcoin için dip fiyat ne olacak? Uzmanların tahminlerini sizler için derledik.

2021 senesinin küresel finans sektöründeki en büyük hareketleri, bir sene önce 3.500$’ın bile altında işlem gören Bitcoin’in o sene 69.000$ fiyatına kadar yükselmeyi başarmış olmasıydı. Bitcoin ile birlikte tüm kripto para piyasası 3 trilyon dolar toplam piyasa hacminin üzerine çıkmayı başarmıştı. Ancak fiyat trendinin ayı piyasasına dönmesi, kripto para endüstrisi içindeki ve dışındaki makroekonomik koşullar, 10 Kasım 2021’de görülen ATH seviyesinin %75’inin kaybedilmesine neden oldu.

Bitcoin fiyatı

Bitcoin (BTC) fiyatı, FTX iflas skandalının patlak verdiği 9 Kasım 2022 gününden itibaren yaklaşık %8,5 yükseldi ve $16.860 seviyesinde. 10 gündür 16.400$ ile 16.940$ seviyeleri arasında çok küçük fiyat hareketleri sergileyen BTC, son zamanların en düşük volatilitesine sahip. Ve daha önemli tarafı, düşük volatilite son bir seneden beri aşağı yönlü hareketlenme manasına geliyor.

Bitcoin Büyük Düşüş Öncesi Yükseliş mi Yaşıyor? İşte Uzmanların Tahmini 2

Analistler Daha Düşük Dipleri Hedefliyor

Bitcoin’in son 6 ayda sırasıyla 25 bin, 20 bin ve 17 bin dolar seviyelerinde tutunamaması, yatırımcıların en iyi fiyattan Bitcoin satın alma isteğini işaret ediyor. Sosyal medyada birçok fenomen, aylardır belirli aralıklarla Bitcoin’in yeni bir boğa rallisi başlattığını iddia edip takipçilerini satın almayı teşvik ediyor olsa da işin teknik kısmında Bitcoin’in nihai dibe ulaşmadığı göstergeleri yoğunlukta.

bitcoin grafik

Ancak yatırımcılarda hakim olan 10.000$ fiyat beklentisi de çok gerçekçi değil. Bitcoin halving sayacının bir senenin altına inmesine yaklaştığımız bu dönemde ABD’de ve Avrupa’da resesyonun en büyük etkileri hissediliyor. Bir yandan enflasyon oranı peak yapıp düşüşe geçerken diğer yandan FED’in faiz oranını artırma hızı yavaşlıyor ve muhtemelen 2023’ün sonlarına doğru faiz oranı düşüşleri bile başlayabilir.

Bitcoin’in 10.000$ seviyesine düşmesi için kırması gereken birçok destek noktası var. Dünyadaki makroekonomik koşulların iyileşme yönünde ilerlemesi, potansiyel olarak 2023’ün 2022’den daha iyi bir sene olacağını işaret ediyor. Bu, hane halkı gelirlerinin daha büyük kısmının yatırım için ayrılabileceğinin göstergesi. Bitcoin fiyatı bu döneme kadar biraz daha düşebilecek olsa da şu anki seviyeden 10.000$’a düşüp orada konsolide olacak bir fiyat demek, %40 daha değer kaybı demek. Bu, en azından şu şartlarda çok olası değil.

Bitcoin Dip Fiyatı Ne Olacak?

Bitcoin fiyatının nereye kadar düşebileceğini kestirmesi güç. Kısa vadede 10.000$’lık bir fiyat, ancak çok büyük başka bir skandal ile gerçekleşebilir: örneğin milyarlarca dolar rezerv kanıtı açıklayan bir borsanın iflas etmesi gibi. Bu ve benzeri bir durum piyasa güvenini yerle bir edeceği için Bitcoin fiyatını içinden çıkılamaz bir çukura itebilecek olsa da veriler bunun çok mümkün olduğunu göstermiyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin'in Piyasa Değeri Rekora Koşuyor

Bitcoin fiyatının şu andan itibaren 1 gün ile 2 ay gibi belirsiz bir vade içinde 10.000$ ila 13.000$ arasında birden fazla gün geçirmesi olası. Zincir içi veriler ve teknik göstergeler, nihai dip oluşması için son bir düşüşün yaşanması gerektiğini gösteriyor. Uzun vadeli yatırım amacı için şimdiki seviyeler bile makul görünse de daha iyi fırsatlardan yararlanmak için biraz daha düşük seviyeleri beklemek mantıklı olabilir. Psikolojik olarak ayılar, BTC fiyatını 10.000$’a yaklaştırmak isterken binlerce yatırımcı da bu fiyata doğru hareketlenen BTC’yi 15k, 14k, 13k, 12k ve 11k gibi seviyelerden satın alacaktır.

Düşük bir fiyat, yüksek volatiliteyi işaret edecek olsa da 10.000$ ile 13.000$ arasındaki bir aralık, yatırımcılara en azından birkaç gün alım yapma fırsatı tanıyacaktır.

bitcoin boğa piyasası

FED’in enflasyonla mücadele hızının azalması, enflasyonun günlük hayat problemi olmaktan çıkması, dünyadaki enerji krizinin ve makroekonomik koşulların iyileşmesi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin sona ermesi gibi ihtimallerden birkaçının potansiyel olarak gerçekleşmesi, Bitcoin’i tekrar yeşil grafikler için teşvik edecek. Ayrıca halving döngüsünde 1000. güne ulaşmak için de 40 gün kalmış olması, kripto fiyatlarını potansiyel olarak rekor seviyelerine doğru tekrar yollayacak. Tüm bunlar, varsayımdan çok, geçmiş döngülerin ve fiyat hareketlerinin incelenip geleceğe dair yorumlanmasıyla alakalı.

Uzman Görüşleri

Kraken CEO’su Jesse Powell:

“BTC bir al ve tut yatırımıdır. Bitcoin’e en az beş yıllık bir yatırım olarak bakılmalı.”

Nexo’nun yöneticilerinden Antoni Trenchev:

“Bitcoin’den yükseliş eğilimine sahip dalgalı performans bekliyorum. Bitcoin için çalkantılı birkaç yıl olsa da $100.000’a kadar önemli bir değerlenme öngörüyorum. Ayrıca Bitcoin ve diğer eski protokollerin karşılaştığı ölçeklendirme zorlukları konusunda dikkatli olunmalı.”

Fairlead Strategies LLC’nin kurucusu ve yönetici ortağı Katie Stockton:

“Bitcoin’de uzun vadede yükseliş bekliyoruz. Trend takip eden göstergelere göre mevcut düşüş trendi kendi kendini tüketebilir ve pozitife dönebilir. Şu anda düzeltici bir aşamadayız. Kesin bir kırılma olursa, bir sonraki hareket yaklaşık $90.000’a doğru olacaktır.”


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu