Bitcoin Fiyat Tahmini: Şubat Ayında Bitcoin Yükselecek mi? Sıradaki Hedef 25,000 Dolar mı?

Bitcoin fiyatı, yeni yılın gelmesiyle birlikte iyi bir yükseliş ivmesi yakalamayı başardı. Sene başından beri kademeli ve hızlı yükseliş, yatırımcıların %42,7 kâr elde etmesini sağladı. Fiyat, en son 5 ay önce görülen $23.000 seviyesinin üzerinde kaldı ve boğalar $25.000’a gitmeyi planlayan başka bir fiyat koşusu için umut körüklüyor. Peki Bitcoin, Şubat ayında yükselişe devam edecek mi? Lider kripto para birimi BTC boğa döngüsüne girdi mi?

Hem ABD’deki azalan enflasyonist baskı, hem de Avro bölgesi enflasyonunun Ekim’deki %10,7 seviyesinin üzerine iki kez düşerek %9,2 olması, üstüne kış mevsiminin beklentiye kıyasla çok daha sıcak geçmesiyle gaz kıtlığı riskinin azalması, ekonominin eski günlerine dönebileceği sinyallerini verdi. Özellikle enerji fiyatlarının iniş gösterdiğini görmek, hem piyasalardaki durgunluğu önlüyor hem de merkez bankalarının faiz artırımı yapmayı artık durdurmasını sağlayacak.

Şu anda, 2022’nin Kasım ayında piyasanın dibinin görüldüğünü ve Aralık’ta ayı piyasasının sonunun geldiğini söyleyenler yoğunlukta. Bitcoin fiyatı ve altcoinlerin fiyatı, bir aylık vadeye yayılmış şekilde düzenli olarak yükseliyor.

Şubat Ayında $25.000 Gelecek mi?

Şubat Ayında $25.000 Gelecek mi?

Bitcoin bundan sadece 3 hafta önce $17.200’dan işlem görüyordu. Geldiğimiz noktada, ayıların fiyat üzerinde galip gelmesi için çok sebep yok gibi. 1 Şubat’ta ABD’de FOMC toplantısı var ve beklenti 25 baz puanlık faiz artışı. Merkez Bankası, enflasyonu düşürmeye yönelik çabaların artık beklenen sonuçları verdiğini düşünüyor olabilir. Eğer beklendiği gibi 25 baz puanlık artış gelirse, BTC fiyatının $25.000 olması, Şubat’ın ilk haftası bitmeden gerçekleşebilir.

2014’ten bu yana, BTC fiyatı Ocak aylarının dokuzunun altısında düşüş yaşamıştı. Hem bu istatistiğin aksini gerçekleştiren, hem de USD ile negatif korelasyonda olmasına rağmen yükselişini sürdüren BTC, FTX çöküşünde kaybettiği değeri fazlasıyla geri aldı. FTX iflasından önceki iki ay boyunca $18.500 ila $20.000 arasında fiyata sahip olan BTC, bu iki direnci de basit şekilde aştı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Fiyatını Düşüren Kim - Balinalar mı, Küçük Balıklar mı?
Bitcoin Fiyat Tahmini: Şubat Ayında Bitcoin Yükselecek mi? Sıradaki Hedef 25,000 Dolar mı? 2

2021’in başlarında Bitcoin ile NASDAQ korelasyonu neredeyse %80’e ulaştı. Önce NASDAQ yürüdü, ardından Bitcoin onu takip etti. Son zamanlarda korelasyon azalmış olsa da hala birbirlerine nispeten paralel ilerleyen iki fiyat grafiği görebiliyoruz. İşin iyi tarafı, NASDAQ da 28 Aralık’tan beri bir yükseliş trendi içinde.

Ayı Sezonu Sona Erdi mi?

Ayı Sezonu Sona Erdi mi?

Bitcoin fiyatında hala $20.000’ın altına düşme riski sürüyor. Ancak birçok analiste göre en aktif kripto para satış aşaması sona erdi. Bu, Bitcoin fiyatının tekrar Kasım ve Aralık 2022’deki seviyelere düşmesi halinde bu düşüşün çok sürmeyeceğini ifade ediyor. FED’in para sıkılaştırma politikasından çıkması ve güvercin bir tavır takınması, Bitcoin için güçlü destek noktaları oluşturuyor.

Öte yandan Wall Street’te hala keskin bir yükseliş yok. Kurumsal yatırımcıların Bitcoin’den uzaklaşma riski, enflasyonun düşmesine rağmen hala rahatsız edici derecede yüksek olması ve yaklaşan durgunluk riski, BTC satın alırken ikinci kez düşünmeyi gerektiriyor. ABD faiz oranlarının 2023’ün ilk yarısında %5 civarında zirve yapması bekleniyor, bu nedenle yatırımcıların kripto gibi riskli varlıklara tam anlamıyla dönüş yapması için bir süre daha beklenmesi gerekebilir.

Piyasadaki bir risk de FTX gibi yeni bir ani sürpriz ihtimali. Bu bir iflas olmasa da SEC tarafından başlatılacak bir inceleme veya açılacak bir dava, kripto paralar için bir zorlu yolculuk daha başlatabilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu