Bitcoin Hala Önemli Bir Yatırım Aracı mı?

Her ne kadar Reef coin, Holo coin, Ceek coin, Lunc coin gibi birçok altcoin giderek popülerlik kazansa da hâlâ en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC). İlk blok zincir ve kripto para olan Bitcoin, yıllardır kripto piyasasına yön vermeyi sürdürüyor.

Aslında Bitcoin’in ünü kripto piyasalarını da aştı. Son yıllarda BTC coin, en popüler yatırım araçları arasına girdi. Öyle ki birçok uzman, arzı 21 milyon BTC ile sınırlandırılmış olan Bitcoin’in enflasyona karşı yatırım aracı olarak kullanılabileceğini de düşünüyor ve Bitcoin’i altınla kıyaslıyordu.

Bununla beraber, son zamanlarda Bitcoin ve diğer kripto paralarda sert fiyat düşüşleri görüldü. Bu durumda, “Bitcoin hâlâ önemli bir yatırım aracı mı?” sorusunun sorulmasına yol açtı.

2008’de Satoshi Nakamoto tarafından whitepaperı paylaşılan Bitcoin (BTC), ilk kripto para ve blok zincir projesi olarak 2009’un ilk dönemlerinde piyasaya çıkmıştı. Merkeziyetsiz yapısı ve 21 milyon coin ile sınırlı arzı, onu kısa sürede finans dünyasının en ilgi çekici yatırım araçlarından biri yaptı.

Tıpkı altın gibi arzı sınırlı bir varlık oluşu, Bitcoin’in önemli bir yatırım aracı olabileceği fikrini güçlendirdi. Üstelik Bitcoin madenciliği giderek zorlaşan bir faaliyettir. Bitcoin halving adı verilen bir işlem, üretilen her 210 bin blokta (yaklaşık her 4 yılda) bir Bitcoin madenciliği ödüllerini yarı yarıya azaltmaktadır. Bu da Bitcoin’i deflasyonsit bir kripto para yapmaktadır. Tam da bu yüzden birçok uzman, Bitcoin’in enflasyondan korunma aracı olabileceğini ve çok iyi bir yatırım aracı olduğunu savundu. Başta Tesla olmak üzere birçok büyük şirket de devasa miktarlarda Bitcoin yatırımı yaptı.

Ancak kripto piyasalarındaki son fiyat düşüşleri, Bitcoin’in önemli bir yatırım aracı olup olmadığı konusunu da tartışmaya açtı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   STC Token Hayata Geçti ve 10’dan Fazla Kripto Borsası Buna Hazır

Bitcoin Hâla Önemli Bir Yatırım Aracı mı?

Her ne kadar Bitcoin fiyatı zaman zaman sert düşüşler gösterse de bunun temelde kripto piyasalarının doğasından kaynaklandığı unutulmamalı. Kripto piyasası, doğası gereği oldukça volatildir ve bu piyasa her daim sert fiyat hareketleri görülmüştür. Ancak Bitcoin uzun vadede yatırımcısına hep kazandırmış, kendi fiyat rekorunu kırmayı başarmıştır.

Bugün tüm dünyada enflasyonun yükselmesi ve FED’in faiz artırması gibi etkenler, riskli varlıklar olarak kabul edilen kripto paralardan, para çıkışına yol açtı. Bu durum, Bitcoin’in enflasyondan korunma aracı olma iddiasıyla çelişebilir. Fakat kullanım araçları her geçen gün genişleyen, daha fazla şirket tarafından ödeme aracı olarak kabul edilen, hiç hacklenmemiş, merkeziyetsizliği sayesinde son derece güvenli olan Bitcoin’in geleceği hâlâ parlak. Üstelik arzının sınırlı oluşu ve üretiminin giderek zorlaşması, onu çok daha değerli kılıyor.

Bu açıdan bakıldığında, Bitcoin hâlâ önemli bir yatırım aracı olarak görülmelidir.

Türk Lirası ile Bitcoin Satın Almak

Tüm kripto paralar gibi Bitcoin (BTC) de kripto para borsalarından alınıp satılabilir. Türk lirası ile Bitcoin satın almak da çok kolaydır. Türkiye’nin köklü kripto para borsalarından Bitlo’da kolayca ve güvenle TRY/BTC al sat işlemleri yapabilirsiniz.


Feragat: Yukarıdaki makale Btcmagazin.com yazarları tarafından yazılmamış bir basın bülteni makalesidir. Btcmagazin.com bu makalede yer verilmiş ürün ve hizmetlerin kullanılmasından doğabilecek zararlar için sorumlu tutulamaz. Lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu