Bitcoin Yine Bildiğiniz Gibi... - BTC MAGAZİN

Bitcoin Yine Bildiğiniz Gibi…

BTC’de NELER OLUYOR?

Hepinizin bildiği gibi 16 Mayıs’ı 17 Mayıs’a bağlayan gece Bitcoin’de yaklaşık 1500 dolarlık hızlı bir düşüş yaşandı. ‘Boğa sezonu başlamadan bitiyor mu’ sorusuna sebep olan bu düşüşün sebebi ise sonradan ortaya çıktı. Yapılan açıklamalara göre Lüksemburg merkezli bir kripto para borsası olan Bitstamp da oluşan 5.000 btc lik bir satışın bu etkiye yol açtığı anlaşıldı.

Detaylı inceleme yapıldığında ise iki farklı senaryo karşımıza çıkıyor. Birincisi 8200$ yerine 6200$ dan yanlışlıkla satışa konan Bitcoin’lerin bu etkiye yol açması. İkinci senaryo ise biraz daha karmaşık. Bilindiği üzere balinaların kripto borsalarda kar elde etmek için kullandıkları farklı yöntemler bulunuyor. Piyasa psikolojisini kullanarak kısa süreli değer kayıpları yaratıp,  daha ucuza Bitcoin alarak, karlı bir biçimde kontrollü  olarak elden çıkartmak ( bazen ise tutmak) bilinen bir yöntem.

Peki herhangi bir borsada gerçekleşen bu tarz bir satış işlemi neden bu kadar etkili oldu ?

Cevabı oldukça basit: Bildiğiniz gibi Bitstamp, yüksek hacim ve kaldıraçlı işlem borsası Bitmex için bir BTC fiyat belirleme borsalarından birisi. Bu durum cepteyken bir diğer domino etkisi yaratan detay ise trade botlarının kopya işlem yapma yeteneği. Sonuçla tüm bunlar toplandığında 250 milyon$ lık bir işlem gerçekleşiyor ve bu piyasalara düşüş olarak yansıyor.

Şu sıralarda ise Bitcoin 7398$ civarında konumunu koruyor. Beklenen düzeltme değil, bu bir düşüş sinyali diyenler olduğu gibi aksine Bitstamp’ın etkisiyle yaşanmış küçük bir kaza olarak algılayanların sayısı da oldukça fazla. Kimilerine göre ise Bitcoin yeni bir parabolik harekete başladı ve yükselişine devam edecek.

Sonuç olarak altcoinlerde beklenen hareketlenme kendisini ufak ufak hissettirmeye başlamışken piyasalardaki yüksek moralli “bekleyiş” ve “inanç” devam etmekte. Bundan sonra dengeli bir yükselişin devam edeceğine inananların sayısı oldukça fazla. Teknik analizde hacim indikatörleri ve osilatörler de zaten şu an için aksini söylemiyor.

Siz değerli kripto para yatırımcıları unutmamalıdır ki, sürü psikolojisine tabi ki hakim olunmalıdır. Fakat sürünün bir parçası olmadan önce yakın gelecekte bir uçurum olup olmadığı iyi hesaplanmalıdır. Önümüzdeki günlerde pumplanan altcoinlere de dikkat ederek araştırmadan yatırım yapmamanız sizin iyiliğinize olacaktır.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu