Bitcoin'e Büyük Servet Transferi Beklenenden Daha Erken Gerçekleşebilir - BTC MAGAZİN

Bitcoin’e Büyük Servet Transferi Beklenenden Daha Erken Gerçekleşebilir

Washington merkezli analitik firması Gallup tarafından yapılan yeni bir araştırma, geleneksel yatırım araçlarında 10.000 dolardan fazla parası olan Amerikalı yetişkinlerin Bitcoin yatırımlarının son üç yılda üç katına çıktığını ortaya koydu. 

İkinci çeyrek Gallup Yatırımcı İyimserliği Endeksi araştırması, genç yetişkin yatırımcıların Bitcoin yatırımlarına daha yatkın olduğunu ortaya koydu. Ayrıca, 18 ila 49 yaş arasındakilerin %13’ünün Bitcoin’e sahip olduğu, 2018’de ise bu oranın sadece %3 olduğu tespit edildi.

Bununla birlikte, 50 yaşın üzerindekilerin yalnızca %3’ü dijital varlığa sahip olduğundan, BTC’nin daha yaşlı yatırımcıların ilgi alanına girmesi daha zor olduğu belirlendi. Ancak yine de bu sayı 3 yıl önce sadece %1 iken bu yıl üç katına çıktı. Artışa rağmen, bu rakam kıdemli yatırımcıların kripto para birimleri konusunda sahip olduğu genel tereddütün bir göstergesi.

Ayrıca, ankete katılan BTC yatırımcılarının %11’inin erkek, sadece %3’ünün kadın olduğu tespit edildiğinden, yatırımcılar arasında gözle görülür bir cinsiyet eşitsizliği var. Bu, ne yazık ki, geride kalan kadın yatırımcılarla ilgili önceki raporların genel fikir birliği ile uyumlu bir sonuç. Bununla birlikte, eToro ve Robinhood gibi ticaret web sitelerinden alınan verilerle de altı çizilen, geç dönemde bir miktar tersine dönüş görüldü.

Genel olarak, kripto satın almakla asla ilgilenmeyeceklerine inananlar 2018 ve 2021 arasında %72’den %58’e düştüğü için kripto için kritik dalga dönüyor gibi görünüyor. Benzer şekilde, çoğu kişi tarafından hala şüpheyle karşılansa bile kripto ile ilgili risk algısı da aynı zamanda önemli ölçüde azaldı.

Her halükarda, ankete katılan yatırımcılardan BTC’nin “çok tehlikeli” olduğunu söyleyenlerin oranı %75’ten %60’a düştü, %35’i “oldukça tehlikeli” olduğunu düşünüyor ve sadece %5’i hiçbir tehlike taşımadığını düşünüyor.

Bahsi geçen rapor şu ifadelerle sona erdi:

“Tesla, Square ve Morgan Stanley gibi tanınmış şirketler tarafından bitcoin’e yapılan büyük yatırımlar, ona daha fazla ana akım güvenilirlik sağlıyor olabilir.”

Bununla birlikte, genç ve yaşlı yatırımcılar arasındaki eşitsizlik şaşırtıcı değil. Milenyum kuşağı, risk alabilecekleri ve yeni teknolojiyi daha fazla kucaklayabilecekleri bir yaşam noktasında oldukları için kripto konusunda en hevesli kişiler olarak biliniyor. Dahası, 2008 mali krizi birçok kişinin gözlerini açtı ve halen mevcut finans ve bankacılık sistemlerine olan güvenlerini korumak için mücadele ediyorlar.

Gallup raporunun bulguları, Y kuşağının eski nesillerden 68 trilyon dolar miras alacağı en büyük nesiller arası servet transferinin Bitcoin için faydalı olacağı inancına ivme kazandırdı. Halihazırda popülaritesi düşmüş olan altının ve diğer hisse senetleri ile yatırımların, Z kuşağının geleneksel olmayan bankacılığa kaymasıyla daha uzun yıllar bu servetin büyük kısmını alması pek olası görünmüyor.

Aslında, yakın tarihli bir CNBC anketinde, ankete katılan milyonerlerin yarısının servetlerinin en az %25’ini kripto para birimlerine yatırdığı, üçte birinden fazlasının ise %50’den fazla kriptoya yatırım yaptığı bulundu. Diğer anketler, Y kuşağının diş hekimlerine bankalar ve Wall Street’ten daha fazla güvenme olasılığının daha yüksek olduğunu buldu.

Daha fazla Y kuşağı, servetlerini geleneksel bankacılıktan kriptoya aktarırken, bu yaklaşan servet transferi, servetin yalnızca nesiller boyunca değil, finansal kurumlar ve sistemler aracılığıyla el değiştirdiğini göreceği için finans tarihinin gördüğü en büyük devrimlerden biri olabilir.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu