Biyometrik Blockchain ATM Teknolojisi Geliyor - BTC MAGAZİN

Biyometrik Blockchain ATM Teknolojisi Geliyor

Gün geçmiyor ki Blockchain ile alakalı tebessüm ettiren haber ortaya çıkmasın. Suudi Arabistan’dan gelen son haberde, biyometrik Blockchain ATM’lerinin test aşamasında prototip olarak kullanıcıların yorumuna sunulduğunu hep beraber okuduk. Peki nedir bu biyometrik Blockchain ATM’si?

ATM‘ler, her hesap sahibinin yüzünü taramak için beş faktörlü bir kimlik doğrulama işleminin bir parçası olarak biyometrik tarayıcıları kullanır. Bu sistem Orta Doğu’daki en büyük ATM sağlayıcısı tarafından kullanılan bir Blockchain uygulaması sayesinde güvence altına alınmış.

Beş faktörlü bu kimlik doğrulama sistemi ise şunları içermektedir:

  • QR kodu
  • Yüz taraması
  • ShoCard kimliği
  • Oturum kimlikleri
  • Zaman çizelgeleri
  • Her kullanıcının tamamen gözden geçirilmesini ve doğrulanmasını amaçlayan diğer sertifika yöntemleri.

Bu sistem sayesinde, dark web olarak bildiğimiz yasa dışı faaliyetlerin cirit attığı ağda var olan kredi kartı sahtekarlıklarının önüne geçmek amaçlanmaktadır. Klonlanmış bir kredi kartının eski sistemde 4 haneli bir pin ile, yüz tanıma sistemi de olmadığından kilometrelerce uzaktan kullanılması maalesef mümkündür. Kartların klonlanması ve ufak çaplı servetlerin el değiştirmesi ise bu sistem sayesinde tamamen imkansız hale gelmiş.

ATM’ler, banka veritabanına erişmeden her kullanıcının kimliğini doğrulamak için Blockchain teknolojisini kullanıyorlar. ShoCard teknolojisi, kimlik doğrulama esnasında kullanıcı gizliliğini korumak, işlem yetkilendirmesi, bozulmaz denetim izleri, ve kullanıcı adı veya şifre gerektirmeden sürtünmesiz oturum açmak için gerçek dijital imzaya izin vermek adına tasarlanmış.

Blockchain teknolojisinin sınırı hayal gücünüze bağlı uygulama yöntemlerinden, sadece ilgimi çeken bir tanesini sizlerle paylaşmak istedim. Bu teknoloji sayesinde her geçen gün dünya, daha güvenilir, daha şeffaf ve daha merkeziyetsiz bir hale bürünecek. Keyifli haberleriniz eksilmesin…

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu