Bitwise Raporu Açıklandı: Bitcoin İşlem Hacminin %95'i Sahte ! - BTC MAGAZİN

Bitwise Raporu Açıklandı: Bitcoin İşlem Hacminin %95’i Sahte !

San Francisco merkezli Bitwise Asset Management, bir raporda, düzenlenmemiş borsalardaki tüm Bitcoin işlem hacimlerinin% 95’inin tamamen sahte hacimden oluştuğunu belirtti.

Bitwise analizini yaparken, raporlanan Bitcoin işlem hacmine dayanarak seçtiği 81 borsadan veri topladı. Günde 1 milyon ABD Doları değerinde bir hacimden daha azını bildiren değişimler hariç tutulmuştur.

Coinmarketcap, Bitcoin işlem hacmi ve verilerinin en yaygın kullanılan kaynaklarından biridir ve günlük Bitcoin işlem hacminin yaklaşık 6 milyar dolar olduğunu bildirmektedir. Ancak analiz gerçekse rapor edilen işlem hacminin sadece 273 milyon dolar (% 4,5)’i gerçek.

Popüler bir Bitcoin işlem verisi kaynağı olmasına rağmen, Coinmarketcap büyük miktarda sahte ve ekonomik olmayan işlem hacmini rapor ediyor gibi görünüyor. Bitcoin pazarının gerçek büyüklüğü ve doğası hakkında yatırımcılara, düzenleyicilere ve diğer paydaş gruplarına yapay olarak şişirilmiş bir izlenim veriyor.

Coinbene’nin İşlem Hacmi Coinbase’den Daha Fazla !

Her şeyin etkileyici yönlerinden biri, ticaretin yayılmasının bu düzensiz “yüksek hacimli” Bitcoin borsalarının bazılarında ne kadar yüksek olduğudur. Örneğin, CoinBene’nin Bitcoin fiyatı ile alış-satış fiyatı arasındaki fark raporun çalışma süresi boyunca 34,74 dolar olarak oldukça yüksek. Aynı zamanda, Coinbase Pro’nun alım-satım arasındaki farkı sadece 0,01 dolar.

Sorun CoinBene’nin Coinbase Pro’dan 18 kat daha fazla işlem hacmine sahip olduğunu iddia etmesi. Bu nedenle, yaygın ticaret, çok sık işlem görmeli ve sık yapılan işlemler spreadleri doğal olarak düşürmüş olmalı. Bununla birlikte, gerçekte, CoinBene’nin spreadleri Coinbase Pro’dan 3400 kat yüksek kaldı.

Raporda değerlendirilen 81 borsadan sadece 10’u Bitwise’a göre meşru olan toplu rakamlar sunmaktadır.

Coinmarketcap’in rapor edilen işlem hacmi gerçekse, tüm Bitcoin’lerin %8,6’sının her gün el değiştirmesi gerekiyor.

Düzenlenmemiş borsaların “sahte hacmini” iskonto ederek, yalnızca bu hacmin çoğunu oluşturan 10 düzenlenmiş borsanın gerçek işlem hacmini sayarsak, ABD’deki Bitcoin işlem sahnesinin olduğu rasyonel bir sonuç çıkarmak kolay olacaktır.

Bitwise tarafından yürütülen çalışmanın amacı, Bitcoin pazarının genel olarak anlaşıldığından daha düzenli ve verimli olduğunu kanıtlamaktı. Bu kapsamlı raporda Bitwise, düzenleyicileri, özellikle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘nu (SEC), Bitcoin’in diğer tüm emtialar gibi olduğuna ikna etmeyi umuyor.

Çalışmanın ticari sonuçları ne olursa olsun, Bitwise yatırımcıların Bitcoin’e bir ürün olarak bakabileceğini ve altın veya gümüş gibi diğer gayri nakdi varlıkların yerine koymak için portföylerine ekleyebileceğini göstermiştir.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz. 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu