BlackRock CEO’su: Rusya-Ukrayna Savaşı Küresel Bitcoin Kabulünü Artırabilir

Yatırım yönetimi şirketi BlackRock’un CEO’su Larry Fink Perşembe günü, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle kripto paranın benimsenmesinde olası bir artış hakkında, kripto duruşunu olumluya çevirdiğini söyledi. Savaşın, yabancı işlemlerin uzlaşmasını bankalardan ve döviz takas şirketlerinden Bitcoin ve kripto para birimlerine kaydırdığını söylüyor.

Reuters’in 24 Mart’ta bildirdiğine göre, BlackRock CEO’su Larry Fink , bitcoin ve diğer kripto para birimleri gibi dijital para birimlerinin, Rus-Ukrayna savaşı sırasında tanık olunduğu üzere, uluslararası işlemleri halletmek için bir araç olarak kullanılabileceğine inanıyor.

Fink, BlackRock hissedarlarına yazdığı bir mektupta, savaşın ülkeleri fiat para birimlerine bağımlılıklarını yeniden düşünmeye ve alternatif olarak kriptoyu benimsemeye zorlayacağını söyledi. Müşterinin dijital para birimlerine ve stablecoinlere olan ilgisinin artmasıyla BlackRock, bunun faydasını ve faydalarını da inceliyor.

Ayrıca, dijital para birimlerine dayalı iyi tasarlanmış bir ödeme sisteminin, mevcut uluslararası işlemlerin anlaşma sistemini iyileştireceğine inanıyor:

“Düşünceli bir şekilde tasarlanmış küresel bir dijital ödeme sistemi, kara para aklama ve yolsuzluk riskini azaltırken uluslararası işlemlerin çözümünü iyileştirebilir.”

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak BlackRock, aktif endeks portföylerindeki herhangi bir Rus menkul kıymetini almayı askıya alarak Rusya’ya sermaye akışını ve Rusya’daki yatırımları engelledi.

BlackRock’a göre, Rusya’ya olan toplam müşteri riski, savaş, Batı yaptırımları ve Rus borsasının kapatılması nedeniyle 18 milyar dolardan 1 milyar doların altına düştü.

Rusya-Ukrayna Savaşı Sırasında Yükselen Kripto Kabulü

Rusya-Ukrayna çatışması küresel tedarik zincirinin bozulmasına, enflasyonun yükselmesine, ülkeleri para politikalarını sıkılaştırmaya ve enerji ve petrol fiyatlarının yükselmesine yol açtı. Bununla birlikte, kripto para birimlerinin fiyatları yükseldikçe ve bitcoin 43.500 doların üzerine çıktıkça kripto benimsenmesini hızlandırdı. Bitcoin gibi dijital para birimleri, bir enflasyon koruması ve bir değer deposu olarak kabul edilir.

Artan kripto benimsemesi, Rusya yaptırımlardan kaçınmak için dijital para birimleri kullandığı ve Ukrayna askeri ve insani yardım için kripto bağışları aradığı için yabancı işlemlerin kriptoda çözülmesine yol açtı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Göstergelere Göre Bitcoin 'Olağanüstü' Ucuz

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu