BM Hong Kong'daki Göçmen İşçi Sömürüsüne Karşı Blockchain Kullanacak - BTC MAGAZİN

BM Hong Kong’daki Göçmen İşçi Sömürüsüne Karşı Blockchain Kullanacak

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Hong Kong’daki işverenlerin, göçmen işçinin korunmasında küresel standartlara uymasını sağlamak için Blockchain bazlı bir çözüm uygulamaya başlayacak.

IOM, Hong Kong ve göçmen işçiler için işe alım sürecine daha fazla şeffaflık katmak için tasarlanmış bir Blockchain çözümü olan Uluslararası İşe Alım Bütünlüğü Sistemi – Etik İşe Alım için Öz Değerlendirmeyi (IRIS-SAFER) kullanmaya başlayacağını açıkladı.

Hong Kong merkezli bir Blockchain şirketi olan Diginex ile ortaklaşa geliştirilen IRIS-SAFER, ilk başta 1.500 işe alım ajansı tarafından kullanılacak. Proje, işletmelerin IRIS Standardına uygun olarak etik işe alım uygulamalarını benimsemelerini amaçlıyor.

IOM Çin müdürü Giuseppe Crocetti konu ile ilgili şu açıklamada bulundu:

“IOM’nin göçmen işçi işe alım ajanslarını kendilerini iyi aktörler olarak ayırt etmeleri için destekleyebileceği bir fırsatı tespit etmesinden heyecan duyuyoruz.”

Değişmez bir deftere dayandığından, BM yetkilileri projeye katılan işe alım ajanslarından gelen ilerlemeyi doğru bir şekilde izlemek için IRIS-SAFER’ı kullanabilecekler. IOM,Hong Kong’da hayata geçirilmesini takiben sistemi dünyadaki diğer yargı bölgelerine tanıtmayı planlıyor.

Son nüfus sayımına göre Hong Kong bölgesinde 390.000’den fazla göçmen işçi var. Son zamanlarda yapılan bir ankette, bunların yüzde 58’inin işe alım ajansları tarafından yasadışı ücretlendirildiği tespit edildi. 

“Birleşmiş Milletler IRIS standartlarını saygın kurumlar için bir referans noktası olarak kullanarak, aracın bu etik olmayan uygulamaların üstesinden gelmeye yardımcı olacağından eminiz. Hong Kong’da ki göçmen işçiler toplumumuzdaki ekonomik açıdan en savunmasız insanlardan biri ve yerleştirme / işe alım ücretleri için her yıl yaklaşık 700.000.000 HK [yaklaşık 89.9 milyon $] ödüyorlar.”

Diginex’in hükümet çözümleri başkanı Mark Blick

Bazı BM yetkilileri, Blockchain ve kripto para birimlerinin, özellikle suç önleme söz konusu olduğunda, tamamen yeni engeller getirdiğini öne sürdüler. Bununla birlikte, uluslararası organizasyonlardan bazıları  teknolojiyi denemeye başladı.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Fonu ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Eylül 2018’de Sierra Leone Hükümeti ile Blockchain tabanlı bir kimlik sistemi üzerinde çalışmaya başlarken, BM Gıda Programı bu Eylül ayında Doğu Afrika’da bir gıda izleme çözümü için Blockchain’i test etmeye başladı. UNICEF, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu, Ekim ayı başlarında kripto para bağışları için bir fon açtı.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu