Gözler 31 Ekim’de – Brexit Anlaşmasızlığı Bitcoin’i Rekor Seviyelere Çıkartabilir

Bazı kripto-para birimi analistlerine göre, İngiltere, Avrupa Birliği’ni bir anlaşma yapmadan terk ederse, önümüzdeki aylarda Bitcoin fiyatındaki yükseliş rekor seviyelere ulaşabilir.

Theresa May’in AB ile müzakere ettiği anlaşma Avam Kamarası’nda üç ayrı oylamada reddedilmişti.

Yeni Başbakan Boris Johnson ise 31 Ekim’de anlaşma olsa da olmasa da İngiltere’nin AB’den ayrılacağını söylüyor.

Brexit’te bir anlaşmasızlık oluşması durumu, pound’un, euro ve ABD doları dahil olmak üzere diğer ana para birimleri karşısında düşüşüne neden olabilir.

Bitcoin son aylarda canlanma yaşadı ve haziran ayı sonundan bu yana yaklaşık 4,000 dolar artarak 12,000 dolara ulaştı.

Uzmanlar, 2017 yılının sonlarında ulaştığı 20.000 $ ‘lık rekordan hala uzak olan Bitcoin’i, bu jeopolitik belirsizliğin 2020’den önce rekor seviyesinin ötesine itebileceğine inanıyor.

Bitcoin fiyatı bilhassa uçucu, ancak bazı yatırımcılar sınırı bulunan arzından dolayı onu güvenli bir varlık olarak görmeye başlıyor.

Sınırsız ve merkezi olmayan altyapısı da, tek bir ülke veya pazarın etkilerine daha az eğilimli olduğu anlamına geliyor.

DeVere Genel Müdürü Nigel Green, dijital altın olarak ün kazandığını iddia ederek, Bitcoin’e “piyasa belirsizliği dönemlerinde emniyet uçuşu için bir varlık” adını verdi.

Bloomberg tarafından bu haftanın başlarında toplanan veriler, bu düşünceyi tekrar doğruladı. Bitcoin ile altın arasındaki fiyat korelasyonu son üç ayda iki katına çıktı.

Bu, ABD ile Çin arasındaki yükselen ticaret gerilimleri biçimindeki diğer jeopolitik belirsizliklerin de desteğiyle gerçekleşti.

eToro çevrimiçi ticaret platformu analisti Simon Peters:

“ Altın, bu yatırımcı belirsizliğinin bir avantajı oldu. Yine de, Bitcoin’de benzer bir amaca hizmet etmiş görünüyor. Çinli yatırımcıların kripto yatırımcılarının büyük bir kısmını oluşturdukları göz önüne alındığında, bazılarının Bitcoin’in yuan üzerindeki şansını desteklemesinin güçlü bir olasılığı var. ”açıklamasında bulundu.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Eski ABD Hazine Bakanı Mnuchin, Bitcoin Satın Almanın "Mükemmel" Olduğunu Söyledi
Son tarih 31 Ekim !

İngiltere’nin Avrupa’dan ayrılması için geçerli olan son Brexit’in tarihi 31 Ekim 2019 olarak belirlendi.

Boris Johnson, Brexit’in 31 Ekim’de anlaşma ile ya da anlaşma olmadan gerçekleşeceğini, bunun Birleşik Krallık ve küresel pazarlar için daha geniş çapta bir felaket olacağına dair bazı iddialarda bulundu.

İngiliz Sanayi Konfederasyonu (CBI) direktörü Carolyn Fairbairn, Financial Times’da yayınlanan bir yazıda, anlaşmasızlıkla son bulan bir Brexit’in “ekonomik kaosa sebep olabileceğini” söyledi.

Blockchain firması CommerceBlock CEO’su, Nicholas Gregory, bunun doğru olması durumunda, Bitcoin’in küresel ekonomi içindeki yerinin kökten değişebileceğini iddia ediyor.

Nicholas Gregory:

“2020’de, giderek daha fazla popülist ve politik olarak dengesiz bir dünyanın Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin güvenli bölge statüsünü güçlendirmesini bekliyoruz. Eğer merkez bankaları tekrar tekrar basılan parayı artırmaya geri dönerse, temini kesilen Bitcoin gibi kripto para birimleri için durum daha da güçlendirilecektir. Merkez bankası para arzını her arttırdığında, bu fiat’ın tabutunda bir başka çivi olacak. ”

Nicholas Gregory

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu