Dogecoin Yaratıcısı ‘Enflasyondan Korunma Aracı Olarak Kripto’ Tezine Karşı Çıkıyor

Dogecoin yaratıcısı Billy Markus, kripto para birimlerinin enflasyondan korunma aracı olduğuna dair popüler inanç hakkındaki görüşünü paylaştı. Memecoin’in yaratıcısı, bunun “pazarlama”dan başka bir şey olmadığına ve insanların aşırı değişken doğası nedeniyle çoğunlukla kripto ticareti yaptığına veya elinde tuttuğuna inanıyor.

Kripto para piyasasıyla ilgili “enflasyon hedge” anlatısı, birkaç ay önce Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimlerinin piyasada nispeten ikna edici performans gösterdiği ve çoğu geleneksel varlıktan daha iyi performans gösterdiği zaman ortaya çıktı.

Kripto para birimlerinin böyle bir eğilimi, arka planda fiat para birimlerinin değeri düşerken onları mükemmel bir değer deposu haline getirdi. Terra UST ve LUNA felaketinin neden olduğu, Mayıs’ta gördüğümüz pazardaki büyük düzeltmeden sonra bu görüş değişti.

Enflasyona karşı kripto piyasası

Dijital varlıkların değerindeki büyük düşüşe ve hızla düşen değerine rağmen, çoğu hala altın veya emtia gibi alternatif enflasyon risklerinden daha iyi performans gösteriyor. Göreceli olarak konuşursak, 10 yıl önce Bitcoin’e yaptığınız yatırım size altın ve diğer enflasyon riskinden korunma araçlarını kolayca geçerek yüzde binlerce kâr getirirdi.

Ne yazık ki, piyasadaki kripto para sahiplerinin çoğu, 2017 ve 2021’deki büyük boğa koşuları sırasında veya sonrasında dijital varlıkları keşfetti. “Enflasyon hedge” döneminde Bitcoin’e yatırım yapmış olanlar, ilk yatırımından %30’un üzerinde bir düşüş yaşadı. Bitcoin veya diğer kripto para birimleri bu durumda enflasyondan korumanın en kötü yollarından biri haline geldi.

Dogecoin kurucu ortağının kripto piyasasının doğasını ele alması, çoğu rekabetçi yatırımcının kriptoyu bir enflasyon koruması olarak görmemesi ve onu bir oynaklığa maruz kalma aracı olarak kullanmaması nedeniyle çoğunlukla doğrudur.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Coinbase, Japon Kripto Pazarına Girmek İçin FSA Onayı Aldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu