Dolaşımdaki Ethereum Arzının %7'si DeFi'de - BTC MAGAZİN

Dolaşımdaki Ethereum Arzının %7’si DeFi’de

  • Veriler, dolaşımdaki Ethereum arzının %7’sinden fazlasının artık DeFi protokollerinde kilitlendiğini gösteriyor.

Merkezi olmayan finans (DeFi) yavaşlama belirtisi göstermiyor, aksine büyüyor. Defipulse’dan gelen veriler, Ethereum (ETH) arzının %7’sinin artık DeFi protokollerinde kilitlendiğini gösteriyor.

Ethereum tabanlı uygulamalarda, kullanıcıların ödemeleri için veya akıllı sözleşmeleri işlemek için işlem ücreti ödemesi gerekir. Madencilere verilen ücrete “gaz” denir ve yoğun talep nedeniyle ağ tıkandığında, gaz maliyetleri yükselir.

Dolaşımdaki ETH arzının yüzdesi artmaya devam ettikçe, muhtemelen ETH büyümeye devam edecektir. ETH’de fiyatında gerçekleşen son düzeltmeye rağmen, DeFi protokollerinin kullanıcı etkinliğinin hızla arttığı gözükmektedir.

DeFi’de Kilitlenen Sermaye Bir Kez Daha Tüm Zamanların En Yüksek Seviyese Ulaştı

2 Eylül’de, DeFi protokollerinde kilitlenen toplam değer (TVL) 9,6 milyar dolar ile yeni bir rekor kırmıştı.

Son üç günde, DeFi platformlarının TVL’si 7.66 milyar dolardan, 9.77 milyar dolara yükseldi ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Ethhub’ın kurucusu ve Set Protocol’ün pazarlama müdürü Anthony Sassano şunları söyledi:

“Şu anda yaşayan merkezi olmayan makinelere güç veren 7,9 milyon ETH var. Bu, dolaşımdaki ETH arzının %7’sidir ve yaklaşık 3 milyar dolar değerindedir.”

DeFi pazarının katlanarak büyümesinin bir yan etkisi var, bu yan etkide; ücretlerdeki ve Ethereum gaz maliyetlerindeki patlayıcı artıştır.

Cryptofees.info’ya göre, Ethereum blockchain ağındaki günlük ücretler 5,2 milyon dolara yükseliyor. 5,2 milyon dolardan, popüler merkezi olmayan borsa Uniswap 1,4 milyon dolar ile pay alıyor.

Buna karşılık, günlük Bitcoin ücretleri, Uniswap’teki ücretlerin yarısından az olan 508.000 dolardır.

Ücretlerdeki artış, ETH talebinin orta vadede artmasına neden olabilir. Kullanıcılar kullandıkları varlıklardan veya akıllı sözleşmelerden bağımsız olarak, ayrıca ücretleri de ETH cinsinden ödemek zorundadır.

Örnek olarak, bir DeFi kullanıcısı bir Ethereum cüzdanından bir DeFi platformuna  Wrapped Bitcoin (wBTC) gönderirse, kullanıcının yine de ücretleri ETH cinsinden ödemesi gerekir.

Gaz maliyetleri ETH cinsinden belirlendiğinden, ücretlerde olan bu sürekli artış durumu doğal olarak ETH için artan talebe yol açacaktır. Bu durumun genel olarak ETH fiyatına pozitif bir şekilde yansıması bekleniyor.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu