Dünya Kripto Para ve Blockchain Teknolojisine Koşuyor ! - BTC MAGAZİN

Dünya Kripto Para ve Blockchain Teknolojisine Koşuyor !

Regülasyon mu Geliyor?

Merhaba değerli btcmagazin.com takipçileri. Dünyada Blockchain teknolojisine olan ilgi ve atılan adımlar her geçen gün farklı bir boyut kazanıyor. Ve batan her güneş, en değerli kripto para olan Bitcoin’in altında yatan teknolojiyi yani Blockchain’i daha da ileriye taşıyor. Peki dünyada neler oluyor?

Yeni kilometre taşı – Learning coin

Son gelen haberlere göre International Money Fund (IMF) ile WorldBank (WB- Dünya Bankası) arasında yapılan bir anlaşma ile özel bir blok zinciri ve buna paralel bir kripto para oluşturmak için bir araya geldiler. Oluşturacak kripto paraya LEARNING COIN (öğrenme kripto parası) adını verilecek ve bu varlığa sadece IMF ve WB dan erişim olacak. Bu birleşmedeki asıl amaç ise kripto paraların altında yatan teknolojiyi uygulamalı olarak takip ederek geleceğin teknolojisini kontrol altına alabilmek. Karapara aklamayı önlemek ve şeffaflık, artı olarak akıllı sözleşmeleri başlatmak bir diğer amaç olarak belirlenmiş. Learning coinin bazı kurum çalışanları tarafından kullanılmasına izin verilerek ise kripto paraların günlük hayattaki kullanım alanları test edilmiş olacak.

Fransız Maliye Bakanından çağrı

Bir diğer gelişme ise Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire’nin AB (Avrupa Birliği)’yi kripto düzenlemelerini kabul etme çağrısı. AB’deki birçok ülke ise Almanya ve İtalya dahil olmak üzere ekonomilerini daha ileriye götürmek adına blok zincir ve kripto varlıkların kabulünü inceliyor. Fransa’da kabul görmüş olan gelişmeler sayesinde sigortacılık alanında Blokchain (blok zincir) teknolojisinin kabul görmüş olması kimilerine göre buz dağının sadece görünen yüzü. Kendi modellerinin regülasyon için en doğrusu olduğunu idda eden Fransız maliye bakanın fikirlerinin kabul görüp görmeyeceğini ise zaman gösterecek.

Türkiye de neler oluyor?

Tüm dünyada benzer çalışmalar devam ederken ülkemizde de Tübitak’ın arkasında olduğu ulusal blok zincir çalışmaları henüz bir yılını doldurmamış olsa da sonuçlar ortaya koymaya başladı. Şu an bilinen ama söylenmeyen ise, hemen hemen tüm ulusal bankalarımızın bir Blockchain ekibi kurmuş olduğu ve kendi blok zincirleri üzerine çalışmalarda bulunduğudur. Ülkemizde henüz  maalesef bir regülasyon yok. Söylentiler olsa da bu konuda net bir gelişme bulunmamaktadır. Ama dünyadaki gelişmelerin dikkatle takip edildiğinden hepimiz eminiz. Özverili hukuk çalışanları bu teknolojiyle yakından ilgilenmekteler.

Tüm dünyanın Blockchain teknolojisini resmen kabul edip değişmeye başladığı şu günlerde, Fransız yetkililerin hedefi olan “Blockchain teknolojisinde şampiyon olarak öncü olmak” amacını neden bizler gerçekleştirmeyelim? Tarih kitaplarında çok şeyin öncüsü olan bu toprakların insanları neden bu teknolojide de öncü olmasınlar? Regülasyon ve ortaya koyabileceğimiz ürünler sonrası yapacaklarımız ise hayal gücümüzle sınırlı. Gelecek her zamanki gibi  hayal edebilenlerin olacaktır. Dün belki iyi hayaller kuramadık.. Ama bugün ben hayallerimize güveniyorum…

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu