El Salvador Bitcoin (BTC) İddiasını Kazandı!

El Salvador lideri Nayib Bukele, daha önce ihraç ettiği Bitcoin destekli bir tahvilin 800 milyon dolarlık başarılı ödemesine rağmen, ABD ve diğer büyük ülkelerdeki ana akım medya şirketlerini bu önemli olayı haber yapmadıkları için eleştirdi.

Bukele, geçen yıl birçok medya kuruluşunun, ülkenin Ocak 2023’e kadar temerrüde düşeceğini iddia ederek “yüzlerce” karamsar yayın yayınladığını hatırlattı.

El Salvador başkanı, özellikle The New York Times tarafından yayınlanan bir makaleden bahsetti. Makalede, El Salvador’un BTC tahvillerini ödeyemediği ve temerrüde düşeceğinden bahsediliyordu. Ayrıca, orada bundan çok daha fazlası olduğunu iddia ederken, diğer birkaç makaleye bağlantılar sağladı.

Bukele, The New York Times’a seslendiğini ancak okuyucuların uluslararası haber kaynaklarına ve onların “ekonomik dehalarına” inanmayı tercih edeceğini belirtti. El Salvador’un temerrüde düşeceğine dair tüm tahminleri eleştiren başkan, az önce 800 milyon dolarlık bir Bitcoin tahvili ödedikleri haberini paylaştı. Ancak ona göre, şimdiye kadar bu önemli olayı ele alan İspanyolca tek bir makale var.

El Salvador Ulusal Bitcoin Ofisi

Geçen yıl Kasım ayında El Salvador, Ulusal Bitcoin Ofisi’ni açtı. Kuruluş, ülke hükümetinin amiral gemisi kripto para birimi Bitcoin’i içeren çeşitli stratejileri ve girişimleriyle ilgileniyor. Ayrıca, medyaya Bitcoin ve blockchain ile ilgili her türlü bilgiyi sağlamak görevleri arasında yer alıyor. Ulusal Bitcoin Ofisi, 49 sayılı Kararname ile kuruldu ve başkan Bukele ile ülkenin turizm bakanı tarafından imzalandı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Fiyatı Çok Yakında 20.000 Dolar Olabilir

Bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin fiyatı, son 24 saatte %1,38 kayıpla 22.612 dolardan el değiştiriyor. Bitcoin, bu ayın başlarında, yılın başından bu yana %39 artmayı başarmıştı. Hafta sonu boyunca BTC 23.000 dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başardı, ancak orada tutunamadı ve daha yükseğe çıkamadı.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu