Ethereum Madencileri Merge Sonrası Hangi Kripto Paralara Yöneldi?

Ethereum, Proof of Stake’e başarılı bir şekilde geçerken, madenciler alternatif seçenekler aramak zorunda kaldılar. Ethereum geliştiricileri, uzun süredir madencilerin Ethereum Classic gibi diğer Proof of Work projelerine geçmelerini önerdi. Merge‘den önce, Proof of Work tabanlı blok zinciri ağlarının etrafında makul bir sosyal aktivite vardı. Öte yandan, enerji kullanımına ilişkin bir Beyaz Saray raporu, ABD hükümetinin aşırı enerji kullanımına bağlı madenciliği kısıtlamak zorunda kalabileceğini belirtti.

Rapor, kripto madenciliğine, özellikle de enerji verimsiz yollara bir sınır veya yasak getirilmesini önerdi. Beyaz Saray, PoW yöntemi gibi yüksek enerji yoğunluklu konsensüs mekanizmaları üzerindeki kısıtlamalarından bahsetti.

Ethereum Madencileri Bu Kripto Para Birimlerine Geçiyor

Ethereum’un yeni fikir birliği mekanizmasına geçişinin ardından madenciler birkaç başka projeye geçti. Madenciler büyük ölçüde sadece birkaç blok zincirine bağımlıdır – Ethereum Classic, Ergo ve Ravencoin. Bir Forbes raporuna göre, bu projeler madencilik yetenekleri ve ödülleri düşünüldüğünde makul derecede daha iyi seçenekler. Bu nedenle, Merge’nin başarıyla tamamlandığı gün, bu kripto para birimleri hash oranında büyük bir artış gördü. Hashrate, kripto para birimleri tarafından madencilik yapmak ve işlemleri işlemek için kullanılan toplam hesaplama gücüdür. Bu, blockchain ağındaki madenciliğin hızını gösterir.

Madenci Karlarında Düşüş

Ethereum Classic, Ravencoin ve Ergo üzerindeki Hash oranları, 17 Eylül’de Ethereum Merge‘in tamamlanmasının ardından sırasıyla %124, %98 ve %146 arttı. Ancak, bu ağlardaki madencilik yetenekleri, Ethereum’un Merge’den önce sunduklarının yalnızca bir kısmını destekliyor. Merge öncesinde Ethereum için hash oranı 867 (TH/s) civarındayken, bu üç ağ bunun sadece %28’ini sunuyor. Ayrıca, bu ağlarda artan madenci trafiğiyle birlikte, Merge öncesi seviyelere kıyasla kârlar azaldı.

Bu arada, Ethereum Classic (ETC) fiyatı Merge’den sonra düştü ve o zamandan beri toparlanamadı. Btcmagazin market verilerine göre ETC fiyatı son 24 saatte %17,30 düşüşle 28,03 $ seviyesinde bulunuyor. Aynı durum, Merge sonrası seviyelerde dalgalanmaya devam eden Ethereum (ETH) için de geçerli. Yazım anında, ETH fiyatı son 24 saatte %11 düşüşle 1.295 $ seviyesinde bulunuyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   MoneyGram Duyurusunun Ardından Litecoin Yükselişe Geçti!

Geçen hafta, SEC başkanı Gary Gensler, stake etmeye izin veren kripto varlıklarının bir kritere uygun olması gerektiğini söyledi. Howey Testi olarak adlandırılan kriterler, varlıkların menkul kıymet olup olmadığını değerlendirir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu