Facebook'un Stabilcoinine Bir Engel Daha - BTC MAGAZİN

Facebook’un Stabilcoinine Bir Engel Daha

Bildirdiğimiz üzere, Facebook’un Libra’sı geçtiğimiz günlerde yeniden markalaşarak Latince “gün” anlamına gelen Diem adını aldı. Görünen o ki Libra, bu isim değişikliğiyle stabilcoinine yönelik birtakım çabalar sergiliyor. Ancak yıllardır düzenleyici engellerine takılan Libra, bu defa da isim hakkıyla ilgili olası bir dava tehdidiyle karşı karşıya kaldı.

Bu haftanın başlarında, startup odaklı haber kaynağı Sifted, küçük ölçekli alıcıların ve satıcıların eşyalarını internet üzerinden alıp satmalarına imkan tanıyan Lonra merkezli bir fintech şirketi olan aynı adlı Diem’in sosyal medya devinin varlığı için tercih ettiği yeni isim nedeniyle Facebook’a dava açabileceğini bildirdi.

Haber kaynağı ile konuşan Diem’in kurucu ortağı Chris Adelsbach, olası davaya devam etmek için hukuk danışmanlarından danışmanlık aldığını açıkladı. Adelsbach, şu ifadelerde bulundu:

Finansal hizmetlerde başka bir Diem olup olmadığını öğrenmek Facebook için bu kadar zor olamazdı. Belli ki “onları ezebiliriz, biz Facebook’uz” görüşünü benimsediler.”

Aynı zamanda, medya kuruluşu Diem’in kurucusu ve CEO’su Geri Cupi’nin sözlerine de yer verdi:

1 Aralık’ta Facebook’un Libra Derneği’nin Diem olarak yeniden markalaşmayı tercih ettiğini görünce şaşkına döndük. Küçük bir startup olarak, Libra’nın eylemlerinden kaynaklanan müşteri kafa karışıklığının büyümemizi önemli ölçüde etkileyeceğinden endişe duyuyoruz.

Bu arada, Facebook, ilk Libra planında bir yeniden markalaşmaya işaret ederek, Diem Derneği’ni bu ay açıkladı. Raporlara göre, firmanın Haziran 2019’daki duyurusundan bu yana Libra’nın aldığı olumsuz PR’ın bir kısmını aşmayı umduğu bildiriliyor.

Bu arada, Kasım ayında bildirildiği üzere, Financial Times’ın raporuna göre Libra önümüzdeki yılın başlarında piyasaya sürülmeye hazır. Projede yer alan üç kişi, bu lansmanın Libra’nın sınırlı bir sürümü olacağını bildirdi. Sınırlı sürüm, İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu’ndan bir ödeme hizmeti olarak çalışmak için onay bekliyor ve kurumun Ocak ayında yeşil ışık yakması bekleniyor.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu