FED Faiz Kararını Açıkladı, Bitcoin (BTC) Yükselişe Geçti

ABD Merkez Bankası, yetkililerinin yaptığı iki günlük toplantının ardından politika faiz oranını 75 baz puan artırarak agresif parasal sıkılaştırmaya devam etti.     

FED kararının ardından Bitcoin %7’nin üzerşnde arttı ve 22,337 dolardan işlem görüyor ve gün içi yeni bir yüksek seviyeye ulaşıyor. Dünyanın en büyük kripto para biriminin fiyatı, Çarşamba gününe kadar %14’ten fazla düştü.     

Dünyanın en güçlü merkez bankası şimdi oranları %2,25-2,5 aralığına getirdi. 100 baz puanlık artış beklentileri, oldukça yüksek tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verileri nedeniyle bu ayın başlarında keskin bir şekilde yükseldi. Fed’in enflasyonu düşürmek için ne kadar ileri gideceği merak konusu. Daha fazla faiz artırımı, büyük ölçüde istihdam ve enflasyon verilerine bağlı olacaktır.  

Fed şahinliğinde yalnız değil. Bu Temmuz ayının başlarında, Kanada Merkez Bankası politika faiz oranını 100 baz puan kadar artırdı. Geçen hafta, Avrupa Merkez Bankası şaşırtıcı bir haftada 11 yıl aradan sonra ilk faiz artırımını açıkladı. Varlığının büyük bir bölümünde düşük faiz oranlarının keyfini çıkaran Bitcoin, yeni makro ortamda gezinmek için mücadele ediyor. Hisse senetleri ve tahviller gibi geleneksel varlıklar çeşitli koşullarda test edilmiş olsa da, amiral gemisi kripto para biriminin daha fazla faiz oranı artışlarına nasıl tepki vereceği takip edilmeye devam ediyor. Bitcoin şu anda 68.789 $’lık ATH’sinden %68 oranında düşmüş bulunuyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin (BTC) Yatırımcılarına Mike Novogratz'dan Alım Önerisi Geldi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu