FED Faiz Kararını Açıklayacak! Bitcoin’i Ne Bekliyor?

ABD Merkez Bankası, enflasyonu yüzde 2’ye indirme hedefiyle bugün gerçekleştireceği FOMC toplantısında bir başka önemli faiz artırım kararı açıklayacak. 

Wall Street, soğuyan enflasyonu ve istihdamı gözlemleyerek Fed’in faiz artırımını 25 baz puana indirmesinin muhtemel olduğunu öngörüyor.

Vadeli işlemlere bağlı ABD hisse senedi endeksleri Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq 100, ABD Fed’in faiz artırma kararı öncesinde %0,50 düştü.

Wall Street’in Fed Faiz Artırımına İlişkin Beklentileri

ABD Merkez Bankası, art arda dört adet 75 baz puanlık ve 50 baz puanlık faiz artışıyla, geçtiğimiz yıl toplam 425 baz puan faiz artırdı. Wall Street, artan resesyon riskli ve borç nedeniyle faiz artışında daha fazla yavaşlama bekliyor.

JPMorgan, FOMC toplantısında ABD Merkez Bankası’nın 25 baz puanlık bir faiz artışına gideceğini tahmin ediyor. JPMorgan CEO’su Jamie Dimon daha önce Fed’in faiz oranlarını %5’in üzerine çıkarmak zorunda kalabileceğini ön görmüştü.

Barclays, Credit Suisse, Citi, Goldman Sachs, HSBC, Nomura ve Wells Fargo dahil olmak üzere tüm büyük bankalar, ABD Merkez Bankası’ndan 25 baz puanlık bir faiz artışı bekliyor. Beklentiler çoğunlukla enflasyonun düşmesine, güçlü istihdam verilerine ve dördüncü çeyrekte ABD GSYİH büyüme oranının %2,9’a yükselmesine dayanıyor.

Ancak uzmanlar, enflasyon hala hedefin üzerinde olduğu için Fed’in şu anda geri adım atmasının pek olası olmadığına inanıyor. Federal Rezerv Yönetim Kurulu üyesi Christopher J. Waller, Fed’in bir pivotu değerlendirmek için üç aylık pozitif verilere değil, altı aylık verilere ihtiyacı olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle, Fed’in 2-3 Mayıs’taki toplantısı öncesinde faiz artırımına ara vermesi muhtemel.

CME FedWatch Tool’a göre, Fed’in 25 baz puanlık bir faiz artışına gitme olasılığı %99,3.

Kripto Piyasasını Nasıl Etkileyecek?

Fed’in faiz oranını 25 baz puan artırması muhtemelken, 50 baz puanlık bir faiz artışı da masada. Fed 25 baz puanlık bir faiz artırımına giderse ve güvercin bir duruşa işaret ederse, o zaman Bitcoin fiyatının 25.000 doların üzerine çıkması muhtemeldir. Ancak Fed Başkanı Jerome Powell, basın toplantısında şahin tutumda bulunursa, boğalar ve ayılar arasındaki mücadele devam edecek.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   El Salvador Bitcoin Karıyla Stadyum İnşa Edecek

Bitcoin fiyatı şu anda son 24 saatte %0,88 artışla 23.103 dolar seviyesinde işlem görüyor. Ethereum fiyatı son 24 saatte %0,56 artışla 1.582 dolardan işlem görüyor. Kripto piyasası bu hafta boyunca dalgalanmaya devam edebilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu