FED Kararı Banka Krizini Yoğunlaştıracak mı? Bitcoin ve Kripto Piyasasını ne Bekliyor?

Küresel ticaret piyasaları, ABD Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) politika toplantısının ikinci gününün tamamlanmasını bekliyor ve ardından ABD Merkez bankası, patlak veren bankacılık krizinin ortasında faiz oranlarını açıklayacak. Bununla birlikte, dijital varlık piyasası, önemli olay öncesinde yeşilde işlem görüyor.

Banka Krizi Devam Edecek mi?

Geçen hafta ABD finans kuruluşları piyasadaki çalkantıyı yatıştırmak için harekete geçti, bu hafta bankalar ve yatırımcılar Federal Rezervler toplantısını bekliyor. Yatırımcılar, ABD merkez bankasının finansal istikrarı sağlamak için faiz döngülerinde durdurma düğmesine basıp basmayacağı konusunda bölünmüş ve kafaları karışmış durumda.

FED, tarihteki en büyük bankacılık sektörü çöküşlerinden birini tetiklemekle suçlandı. 2008 mali kriziyle de karşılaştırıldı. Son olayların sonuçları, Silicon Valley Bank çöküşünün tetiklediği bankaların mega çöküşünü yansıtıyor. UBS, Credit Suisse’i 3.25 milyar dolarlık bir anlaşmayla kurtarmayı kabul etti.

ABD Doları Endeksi

Verilere göre, dolar Çarşamba günü beş haftanın en düşük seviyesine geriledi. Bu düşüş, ABD Merkez Bankası Politika toplantısından hemen önce gerçekleşti. Bu da yatırımcıların Merkez Bankası’ndan yönlendirme beklerken burada netlik beklediğini gösteriyor.

Raporlar, ABD Dolar Endeksinin beş haftanın en düşük seviyesi olan 102.99’un hemen üzerinde 103.119’da sabitlendiğini gösteriyor. Piyasalar, Fed kurumunun faizleri artırmama ihtimalinin %15 olduğunu ön görüyor. Kargaşanın ortasında 25 baz puanlık bir artış ihtimali %85 olarak görülüyor. Bu arada, piyasa bir ay önce 50 baz puanlık bir artış bekliyordu.

Yeşil Kripto Piyasası İşlemleri

Küresel kripto piyasası, kritik FOMC toplantısı öncesinde yeşil renkte işlem görüyor. Kümülatif piyasa değeri, geçtiğimiz güne göre %3’ün üzerinde bir artış kaydederek 1,18 trilyon dolara ulaştı.

Bitcoin fiyatı son 24 saatte %0.91 artarak 28.200 dolardan işlem görüyor. XRP, FOMC toplantısı öncesinde %15.64 artarak günün en büyük kazananı olarak ortaya çıktı.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ünlü Rapçi 6 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin Satın Aldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu