FED Yetkilisinden Bitcoin ve Kripto Paralar Hakkında Önemli Açıklama: Potansiyelinin Farkındayız!

Amerika Birleşik Devletleri’nin kripto pazarına belirsiz yaklaşımı konusundaki tartışmaların ortasında, ABD Merkez Bankası’nın denetimden sorumlu başkan yardımcısı Michael Barr, alanla ilgili bazı ilginç planlar ortaya koydu. 

Washington, DC’deki Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde, ülke bankalarının kripto piyasasıyla ilgili katılımını denetlerken ve düzenlerken kripto yeniliğini destekleme konusunda bir konuşma yapmıştı. En ilginci, Barr, merkez bankasının kripto para birimlerinin finans dünyasına getirebileceği “potansiyel dönüştürücü etkinin” farkında olduğunu kabul etti.

Bu, Fed Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu komitesi önünde para politikası konulu altı aylık ifadesinde yaptığı konuşma sırasında devam eden kargaşanın bir sonucu olarak merkez bankasının kripto para alanını yakından izlediğini söylemesinden birkaç gün sonra geldi.

Fed Kripto İnovasyonunu İnceliyor

Fed yetkilisi, bankaların kripto işleriyle uğraşmadan önce merkez bankasını bilgilendirmesinin beklendiğini söyledi. Ayrıca, Fed‘in bankaların doğrudan kripto para birimlerine sahip olma girişimlerine ilişkin görüşünü ‘güvensiz’ olarak ortaya koydu. 

Ancak olumlu tarafı, Fed Başkan Yardımcısı, merkez bankasının kripto para birimlerinin yenilikçi yönünü incelemek için bir uzman ekibi oluşturduğunu söyledi. Amerikan nüfusunun yaklaşık %20’sinin kripto para birimlerine sahip olduğunu belirterek, çoğu tasarruflarını kaybetmiş olabilecek bu bireysel yatırımcıların çoğunun karşılaştığı kayıplarla ilgili endişelerini dile getirdi:

“Programlanabilirliği sağlayanlar da dahil olmak üzere kripto varlıklarının altında yatan teknoloji, ödeme sistemlerine yeni işlevsellik veya verimlilik getirebilir.”

Barr ayrıca düzenlemenin önemli yönünü ve yatırımcı koruması ihtiyacını gündeme getirdi. Kripto varlıkları doğası gereği merkezi olmayan olarak tasvir edilse de, müşterilerin risklerini değerlendirmek ve azaltmak için ihtiyaç duydukları bilgilere sahip olmadığını da sözlerine ekledi. Barr, “finansal faaliyetler için gevşek veya daha az gelişmiş yasal ve düzenleyici çerçevelere” sahip bir ülkede faaliyet gösterdiği için FTX’in çöküşü örneğini gündeme getirdi.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitfinex, 400 Milyon Dolar Ödül Sunuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu