FTX CEO’su, Bitcoin’in Geleceğini Değerlendirdi

Satoshi Nakamoto, geleneksel finansal sisteme merkezi olmayan bir alternatif olarak hizmet etmek için Bitcoin’i (BTC) yarattı. Ancak FTX CEO’su Sam Bankman-Fried geçtiğimiz günlerde Bitcoin için bir ödeme ağı olarak bir gelecek görmediğini söyledi.

Financial Times’a konuşan FTX CEO’su, düşüncelerinin Bitcoin ağının “verimsizliğine ve yüksek çevresel maliyetlerine” dayandığını söyledi. İşlemleri doğrulayan Bitcoin’in Proof-of-Work (PoW) blok zincirinin, dünya çapında milyonlarca kullanıcının işlemlerini ele alacak kadar ölçeklenemediğini de sözlerine ekledi.

FTX CEO’su, “Bitcoin ağı bir ödeme ağı değil ve bir ölçeklendirme ağı değil” dedi. Bu nedenle, BTC’nin etkili bir ödeme aracı olmadığına inanıyor. Sam Bankman-Fried, kripto alanında böyle düşünen tek kişi değil. Birçok kripto piyasası meraklısı, Bitcoin’in (BTC) bir ödeme aracından ziyade bir değer saklama aracı olarak daha iyi bir amaca hizmet ettiği konusunda hemfikir.

Bununla birlikte, ödeme aracı olarak Bitcoin’de büyük bir umut gören bazı ülkeler var. İki ülke – El Salvador ve Orta Afrika Cumhuriyeti, Bitcoin’i zaten yasal bir para haline getirdi.

Bitcoin Kabulü Gerçekten Yükselişte mi?

Her iki ülke Bitcoin’i yasal bir ödeme yöntemi olarak benimsemiş olsa da, benimsenme çok fazla değil. Amerikalı akademisyenler tarafından yapılan son araştırmalar, Bitcoin’in El Salvador’da ödemeler için nadiren kullanıldığını gösteriyor.

FTX başkanı, işlevsel bir ödeme ağı oluşturmak için Proof-of-Stake üzerinde çalışan alternatif bir blok zincirinin gerekli olduğunu söyledi. Ethereum‘un şimdilik bu geçiş üzerinde çalıştığını biliyoruz. Sam Bankman-Fried şunları söyledi:

“Saniyede milyonlarca işlem yaptığınız şeylerin son derece verimli, hafif ve daha düşük enerji maliyeti olması gerekir. Proof of stake ağları vardır.

Bunu, madencilik için enerji maliyetlerine bugün yaptığımızın 100 katını harcayacağımız noktaya kadar ölçeklendirmememiz gerekiyor.”

Bitcoin’in Proof-of-Stake ağı, kripto meraklılarının itiraz etmesinin temel nedenlerinden biri olmuştur. Bununla birlikte, Bitcoin madencilik endüstrisi, yenilenebilir ve yeşil enerji çözümlerine geçmek için tüm çabayı gösteriyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Google, Bitcoin Reklamlarını Yayınlamaya Başlıyor

Ancak FTX CEO’su, Bitcoin‘in varlığını devam ettireceğine inanıyor. “Bunun Bitcoin’in öleceği anlamına geldiğini düşünmüyorum” dedi ve tokenin “bir varlık, emtia ve bir değer deposu” olarak hala bir geleceği olabileceğini de sözlerine ekledi.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu