FTX’in İflası Bitcoin Madencilerini de Etkiledi

Küresel dijital varlık piyasası, FTX’in büyük çöküşünün yarattığı etkilerle uğraşıyor. Raporlara göre, sadece birkaç gün içinde piyasadan 100 milyar dolardan fazla para kayboldu. Şok dalgaları artık Bitcoin madencilerine de ulaştı.

Bitcoin madencileri düşüşte

Glassnode, Bitcoin madenci hash fiyatının tüm zamanların en düşük seviyesine düştüğünü bildirdi. Şu anda Exahassh başına günlük 58,3 bin dolar seviyesinde bulunuyor. BTC fiyatı zirveden %76’dan fazla düştü. BTC fiyat düşüşleri, madencilik endüstrisini büyük bir baskı altında bıraktı.

Geçen hafta çıkan FTX çöküşü haberi, Bitcoin madencilerini ek BTC dağıtmaya çağırdı. Verilere göre, madenciler bilançolarını desteklemek için 8.25 bin Bitcoin daha taşıdılar. Şimdi, madencilerin hazineleri yaklaşık 78 bin BTC tutuyor. Ancak, 2022’deki tüm büyüme dengelerini sildi.

Veriler, Bitcoin madencilerinin günlük çıkarılan kripto paraların %135 gibi devasa bir oranda harcama yaptığını gösteriyor. Bu, madencilerin toplu olarak yeni basılan 900 BTC’nin tamamını dağıttığını gösteriyor. Bu arada, her gün hazinelerinden 315 BTC daha dağıtıyorlar.

BTC fiyatı %13 düştü

Bitcoin fiyatları son 30 günde %13 düştü. BTC, basın zamanında ortalama 16.765,17 $ fiyatla işlem görüyor. Piyasa değeri 322 milyar dolara geriledi.

Glassnode’a göre, Madenciler geçen hafta hazinelerinin yaklaşık %9,5’ini tasfiye etmek zorunda kaldılar ve 7.7k BTC harcadılar. Bu, 2018’den bu yana en keskin aylık madenci düşüşü olarak kaydedildi. Bu, Bitcoin madencilerinin döngü yanlısı doğasını gösteriyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   JPMorgan 600 Milyar Dolarlık Bitcoin Talebi Öngördü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu