Gaz Tüketimi Konusunda Ethereum Ağında Yeni Bir Lider Var

  • Uniswap, Tether’i (USDT) gölgede bırakarak Ethereum blok zincirinde/ağında en büyük gaz harcayan şirket haline geliyor.

EthGasStation tarafından sağlanan verilere göre, merkezi olmayan değişim Uniswap, Ethereum ağında en büyük gaz harcayan şirket haline geldi.

Protokol şimdi, son 30 günde, sırasıyla 6,99 milyon dolar ve 6,39 milyon dolarlık ücretlerle, gaz tüketimi açısından en büyük stabilcoin olan Tether’i (USDT) geçti.

Gelişen Merkezi Olmayan Bir Borsa

Emir defterlerine sahip merkezi ve merkezi olmayan borsaların aksine, Uniswap otomatik piyasa yapıcılara (AMM’ler) ve likidite havuzlarına güvenir.

Uniswap kullanıcılarının bir işlem yapmak için yüzde 0,3 ücret ödemeleri gerekir. Bu ücretler daha sonra likidite sağlayıcıları tarafından paylaştırılır.

Dune Analytics verileri, Uniswap V2’nin son 24 saatte DEX’ler tarafından kaydedilen tüm işlem hacminin %57,9’udan sorumlu olduğunu gösteriyor. Stabilcoin ticareti için tasarlanmış benzer bir borsa olan Curve, yüzde 19,35’lik bir pay ile ikinci sırada geliyor.

Dolandırıcılar Ethereum’u Tıkamaya Devam Ediyor

EthGasStation tarafından aldatmaca/dolandırıcılık olarak etiketlenen yüksek riskli bir dApp olan “SmartWay Forsage”, Ethereum ağındaki en büyük üçüncü gaz harcayıcısıdır.

Temmuz ayında Filipinler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) dikkatini çeken Ponzi şeması, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin tarafından sert bir şekilde eleştirildi:

“Bu tür projeler, önceki katılımcılara ödeme yapmak için daha fazla yeni katılımcının gelmesine dayanıyor. Yeni katılımcılar gelmemeye başladığında çoğu kullanıcı yatırdıkları her şeyi kaybetmektedir. BitConnect’e, OneCoin’e vb. projelere bakın… Sizden, bu projelerden ayrılmanızı ve gelecekte bu projeler yüzünden Ethereum eko-sistemini eleştirmemenizi rica ediyorum, teşekkürler!”

Bununla birlikte, “SmartWay Forsage” ekibi, ağdaki etkinliği artırarak Ethereum’u gerçekten zenginleştirdiklerinde ısrar ediyorlar.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeyi unutmayın!


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar (Hayır)

Cevap bırakın