Hong Kong, CBDC Denemelerine Başlıyor

Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin (CBDC) küresel olarak benimsenmesi, kripto pazarındaki artan oynaklığın ortasında artış gösteriyor. Hong Kong, CBDC kullanan ülkeler listesine ismini eklemeye karar verdi.

Hong Kong, CBDC için düzenleme getiriyor

Raporlara göre, Hong Kong Para Otoritesi (HKMA), “dijital Hong Kong doları” çıkışı için hazırlıklar yürütüyor. HKSAR CEO’su Lee Ka Chiu John, piyasanın stablecoin’i düzenleme konusundaki görüşünü incelediğini bildirdi. Bununla birlikte otorite, Digital HKD için hazırlık çalışmalarına başladı.

Hükümetin sanal varlıklar için yasal bir lisans rejimi getirmek için bir taslak teklif sunduğunu da sözlerine ekledi. Bununla birlikte, Para Otoritesi, stabilcoinlerin düzenlenmesi konusunda piyasanın bakış açısından bilgi edinmek için özel olarak görevlendirilmiştir.

Bu, düzenlemeleri uluslararası düzenleyici önerilerle uyumlu tutmak için yapılır. Ancak, yerel koşullar göz önünde bulundurularak kurallar oluşturuluyor.

Hong Kong Para Otoritesi, Dijital Hong Kong Doları üzerinde hazırlık çalışmalarına başladı. Otorite ayrıca testi genişletmek için Çin ile birlikte çalışıyor.

Daha önce, Uluslararası Para Fonu (IMF) dünya çapında yaklaşık 100 ülkenin CBDC‘ye ilgi gösterdiğinden bahseden bir rapor yayınladı. Ancak, merkez bankası destekli para birimleri ya araştırma ya da geliştirme aşamasındalar.

Şu an itibariyle Nijerya ve Bahamalar, CBDC’lerini tam olarak başlatan tek iki ülke. Temmuz 2022’ye kadar 15 ülkenin CBDC’si pilot aşamada. Şu anda 15 kişi daha Proof of concept aşamasında. Bununla birlikte, yaklaşık 65 ülke hala araştırma aşamasında.

Son zamanlarda, Hindistan Merkez Bankası (RBI), e-rupisinin pilot lansmanına başlayacağını açıkladı.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Binance Güney Kore'de Yeni Bir Borsa Başlatıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu