Internet Computer (ICP) Nedir? Internet Computer (ICP) Geleceği ve Yorum 2022

Internet Computer (ICP) Nedir?

Internet Computer, kullanıcıların uygulamalar, web siteleri ve diğer web hizmetleri oluşturmasına olanak tanıyan bir kripto para birimi veya dijital token olarak bilinir. Kripto para birimi Dfinity Vakfı tarafından oluşturuldu ve risk sermayesi şirketleri Andreesen Horowitz ve Polychain Capital tarafından destekleniyor.

Kripto para biriminin temeli olan ağ oluşturmanın bir yolu, yalnızca daha merkezi olmayan bir şekilde kullanılabilmesidir. ICP, web üzerinde bir uygulamanın yeni veya farklı bir sürümünü çalıştırabilen, merkezi olmayan bir bilgisayar ağı olarak düşünülebilir. Bu nedenle projenin kurucusu, Google, Facebook ve Amazon Web Services gibi internet platformlarına meydan okuma yeteneğine sahip olduğunu iddia ediyor. Piyasada ağırlıklı olarak DeFi (Merkezi Olmayan Finans) adı verilen merkezi olmayan finans uygulamaları bulunmaktadır. DeFi uygulamaları, yaygın finansal süreçleri çoğaltmak (veya değiştirmek) için kripto para birimlerini kullanabilir.

Dfinity’nin son derece merkezi olmayan ağıyla, İnternet Computer’ın talep arttıkça kapasiteyi artırabileceğini söyledi. Bu nedenle, İnternet Bilişimini bir kripto para birimi (tipik parasal anlamda) olarak değil, uygulamaları güçlendirmek için blok zinciri teknolojisini kullanan bir ağ olarak düşünmek daha yararlıdır.

Internet Computer (ICP), sınırsız kapasite ile web hızında çalışan dünyanın ilk blok zinciri olarak bilinir. Aynı zamanda, sözleşme verilerini ve akıllı bilgisayarları ölçeklendiren, web hızında çalıştıran ve verileri verimli bir şekilde işleyen ve depolayan bir blok zinciri ağı olan Bitcoin ve Ethereum’un yanındaki üçüncü büyük blok zinciri yeniliğini temsil ederken, geliştiriciler için güçlü yazılım çerçeveleri sağlar. Internet Computer bunu mümkün kılarak, yazılımın tamamen yeniden tasarlanmasını ve sunulmasını sağlar, diğer bir deyişle, kriptografi, endüstri çapında platformlar, merkezi olmayan finansal sistemler ve hatta geleneksel kurumsal web siteleri ve internet hizmetleri oluşturmak için devrim niteliğinde yeni bir yol sağlar.

Internet Computer (ICP), Ekim 2016’da Dominic Williams tarafından kuruldu ve kripto topluluğundan büyük ilgi gördü. DFINITY, Andreessen Horowitz, Polychain Capital, SV Angel, Aspect Ventures, Electric Capital, ZeroEx, Scalar Capital ve Multicoin Capital gibi katkıda bulunanların yanı sıra birkaç önemli Ethereum destekçisinden toplam 121 milyon dolar topladı. 2018’de 50.000’den fazla kayıtlı katılımcı, Airdrop ile ICP hizmet token’ları aldı.

18 Aralık 2020’de DFINITY, İnternet Bilgi İşlem alfa ana ağını başlattı. 10 Mayıs 2021’de DFINITY, ademi merkeziyetçiliğe doğru bir adım olan İnternet bilişimini halka sundu. Bu dönüm noktası, İnternet’in artık merkezi olmayan bir küresel bilgisayar olarak işlev gördüğü anlamına gelir ve bu, on binlerce topluluk üyesinin İnternet’in bilgisayar ağını tamamen halka görünür şekilde yönetmesine izin veren ICP yardımcı programı tarafından belirtilir. genel halkın erişimine açıktır.

Internet Computer (ICP) kripto para dünyasına yaygın bir popülerlik kazandırmış olsa da, İnternet Computer’da kripto para işlemleri herhangi bir komisyoncu veya borsa aracılığıyla yapılamaz. Yakında, borsalar bu yeni kripto para birimini bireylerin kullanımına sunacak. Ayrıca, mevcut büyük borsalar dışında alım satım ve takas gibi işlemler henüz gerçekleşmemiştir. Bu nedenle, İnternet Bilgisayarı bireyler için büyük fayda sağlar, ancak kripto tüccarlarının tam olarak ne satın aldıklarını bilmeleri akıllıca olur. Bu, değişken fiyat hareketlerine sahip olan ve daha az deneyimli tüccarların kafasını kolayca karıştırabilen kripto para birimleriyle uğraşırken risk yönetiminin bir parçasıdır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Measurable Data Token (MDT) Nedir? Measurable Data Token (MDT) Geleceği ve Yorum 2022

Internet Computer (ICP) Genel Bilgiler

  • Kurucusu: DFINITY Foundation’ın kurucusu olan Dominic Williams tarafından kuruldu.
  • Kuruluş Yılı: 10 Mayıs 2021
  • Blok ZinciriBlockchain
  • Toplam Arzı: 481,792,199
  • Dolaşımdaki Arzı: 233,748,844
  • Piyasa Değeri: ₺ 29.334.028.119,83
  • En Düşük Fiyat: ₺ 96,54
  • En Yüksek Fiyat: ₺ 2663,41
  • Proje Amacı: En önemli amacı Internet Computer’i kurmak ve sürdürülebilirliğini sağlamak olan DFINITY Vakfı, internet sitelerinde amacını şu şekilde açıklamıştır: “Amacımız, Internet Computer’ı kurmak ve bu şekilde interneti süper güçlere sahip güvenli yazılım ile koruyabilen bir bilgisayar olarak yeniden şekillendirmektir.

Internet Computer (ICP) Geleceği

Internet Computer geleceği hakkında olumlu yorumlar var. ICP geliştiricileri, ortaya çıkan ağın merkezi alternatiflere göre önemli avantajlara sahip olduğunu söylüyor. Açık standartlar altında çalışır ve büyük bir bulut sağlayıcı hizmetleriyle rakip ürünlere ev sahipliği yaptığında ortaya çıkabilecek çıkar çatışmalarını önlemek için ICP’nin önemli bir özelliğidir. Başlangıçta DFINITY olarak adlandırılan PKI’nin küresel olarak dağıtılmış veri merkezleri ağı, DNS (e-posta yoluyla kullandığınız alan adı sistemi) gibi geleneksel İnternet standartları aracılığıyla erişilebilen herhangi bir uygulamayı web tarayıcısı ve akıllı telefon aracılığıyla çalıştırabilir.

Internet Computer’deki risklerle ilgili olarak, protokole katılmak, geleneksel blok zinciri projelerinden daha güçlü donanım gerektirebilir ve katılımcı sayısını sınırlayabilir, potansiyel olarak merkezileşmeyebilir. Donanım gereksinimleri çok büyükse, yalnızca büyük, iyi sermayeli oyuncular veri merkezleri kurabilir ve bunlara katılabilir.

Bugün interneti işleten şirketler bir dereceye kadar sınırlıdır, ancak dezavantajı, herhangi bir zamanda herhangi birini keyfi olarak platformdan kaldırabilmeleridir. İdeal olarak, İnternet Hesaplama gibi diğer kriptografik protokoller, bu zor sorunlarla başa çıkmak için merkezi olmayan yönetişim çözümleri yaratabilir.

Internet Computer (ICP) Yorum

Bununla birlikte, ICP Coin’in piyasalarda da birçok destekçisi var. Bu nedenle ICP Coin hakkında birçok yoruma rastlayabiliriz.

ICP Coin incelemelerine baktığımızda oldukça olumlu eleştiriler olduğunu fark ettik. Uzmanlara göre, ICP Coin geleceği olan bir kripto para ve yakın gelecekte önemli kazanımlar gösterebilir.

Internet Computer kripto dünyasında ortak bir hizmet sunsa da herhangi bir komisyoncu veya borsada alım satım yapılamaz. Yakında, borsalar bu yeni kripto para birimini sunacak. Ayrıca büyük borsalar dışında alım-satım ve takas gibi işlemler de halen yapılamamaktadır. Sonuç olarak, Internet Computer büyük avantajlar sunar, ancak tüccarlar tam olarak ne satın aldıklarını bilmelidir.

Internet Computer (ICP) Nereden ve Nasıl Alınır?

Internet Computer (ICP)’i güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu