İşten Çıkarmalar, Davalar, Dolandırıcılıklar: Bitcoin Piyasasında 2023 Sallantılı Başladı

Bir yıla daha girdik ancak 2022’den itibaren kripto pazarını çevreleyen sıkıntılar devam ediyor. 2022, büyük iflasların olduğu, Bitcoin fiyatının düşmeye devam ettiği ve yatırımcıların tonlarca para kaybettiği için kripto piyasası için en kötü yıl oldu.

FTX’in iflası ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried’in tutuklanmasının etkisi henüz geçmiş değil. 2023’ün ilk birkaç gününde büyük firmalar olaydan etkilendi. Bu iflasın etkilerini yaşayan şirketler Genesis Global ve Silvergate Bank oldu.

Silvergate hisseleri düşüyor

Perşembe günü, kriptoya odaklanan bir banka olan Silvergate, sadece birkaç saat içinde hisselerinde %40’ın üzerinde büyük bir düşüş kaydetti. Banka, 2022’nin son çeyreğine ilişkin ön raporunu yayınladı. Ayrıca işgücünün %40’ını oluşturan 200 çalışanını da işten çıkarma kararı aldı.

ABD’li bir savcı çarşamba günü mahkemeye yaptığı açıklamada, Silvergate ve Framington State Bank’ın hesaplarına el konulduğunu söyledi.

Genesis daha fazla çalışanı işten çıkarmayı planlıyor

Finans kuruluşlarına kredi sağlayan Genesis Global de çalışanlarının %30’unu işten çıkarma kararı aldı. Kasım ayının başlarında firma, FTX’in çöküşünün neden olduğu aşırı piyasa durumunu gerekçe göstererek müşterilere kredi vermeyi ve para çekme işlemlerini durdurdu.

Kripto borsası Gemini, bir kripto borç verme ürünü için Genesis ile bir ortaklığa sahip. Genesis, FTX’e benzer Bölüm 11 iflas başvurusunda bulunmaya zorlanmadan önce bir çözüm bulması için Genesis’e baskıda bulunuyor.

Huobi %20 İşten Çıkarmayı Onayladı

FTX’in çöküşünden bu yana Huobi, ticaret hacminde büyük bir düşüş yaşıyor. Haberler, daha fazla yatırımcıyı paralarını çekmeye zorladı ve bu durum, sonunda Huobi’de işten çıkarmalara yol açtı. Daha önce, Huobi’nin çalışanlarını itibari para birimi yerine USDC/UDTC cinsinden maaş kabul etmeye zorladığına dair raporlar yayınlandı.

Alex Mahinsky davayla karşı karşıya

Celsius Network’ün kurucusu ve eski CEO’su kripto milyarderi Alex Mahinsky, Çarşamba günü New York Başsavcıları tarafından yeni bir dava ile karşılaştı. Mahinsky, 2021-2022’de CEO iken, şirketi davaya göre Alameda araştırmasına milyarlarca dolarlık kredi teklif etti. New York’ta herhangi bir işi yürütmesinin durdurulması isteniyor. Mahinsky, artık iflas etmiş şirketinin durumu hakkında müşterileri kandırmakla suçlanıyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   14 Ağustos 2021 Bitcoin (BTC) Piyasa Yorumu

Sam Bankman-Fried geçen Salı mahkemede suçsuz olduğunu ileri sürdü. Eski FTX CEO’su SEC tarafından kendisine yöneltilen 8 mali suç suçlamasıyla karşı karşıya. Bankman-Fried, FTX’ten diğer şirketi Alameda Research’e para aktarmakla ve müşterileri dolandırmakla suçlanıyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu