Kazakistan Kripto Madenciliğine 700 Milyon Dolar Yatıracak

Dijital Kalkınma Bakanı Bağdat Mussin Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Kazakistan’ın kripto para birimi sektörüne 300 milyar tenge (714 milyon dolar) değerinde yatırım çekmek için görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Kazakistan, küresel kripto para madenciliğinin yüzde 6’sını oluşturduğunu iddia ediyor.

Ülke, haziran ayında kripto para madenciliğinin yasallaştırılması ve vergilendirilmesini açıklığa kavuşturan, petrol ağırlıklı ekonomisini artıracağını umduğu yasal değişiklikleri kabul etti ve bu da nispeten ucuz elektrik gücü sunabilir.

Mussin bir hükümet toplantısında yaptığı açıklamada, Orta Asya ülkesinde on üç “maden çiftliği”nin halihazırda faaliyet gösterdiğini ve dördünün yapım aşamasında olduğunu söyledi, ve şunları ekledi;

“Sektöre 80 milyar tenge (190 milyon dolar) üzerinde yatırım yapıldı”

Kazak yasaları, varlık destekli kripto para birimlerinin madenciliğine izin veriyor ancak Bitcoin gibi teminatsız olanlarla çalışmayı yasaklıyor.

Kazakistan, kripto para birimiyle ilgili faaliyetleri desteklemek amacıyla 2019’da kripto para birimi vergi düzenlemeleri oluşturdu. Vergi düzenlemesi, kripto paralar, fiat paraya dönüştürülmediği sürece; kripto madenciliği yoluyla kazanılan kazançları vergisiz hale getirdi.

Kazakistan, dünyanın en büyük kripto para madencilik tesislerinden birine sahiptir. Satış müdürü Dmitriy Ivanov’a göre, Rusya sınırına yakın Ekibastuz’da bulunan “Ekibastuz tesisi” 50.000’e kadar madencilik donanımına ev sahipliği yapabiliyor.

700 milyon dolarlık yatırımı için görüşülen Enegix şirketi halihazırda iki maden tesisi işletiyor, ancak Ekibastuz sahası en büyüğü olacak; mühendisler, elektrikçiler ve güvenlik personeli dahil olmak üzere 160’tan fazla kişiye istihdam sağlayacak. Tesis, 180.000 ABD halkı evine yetecek kadar elektrik kullanacak.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Kripto Para Türk Telegram Grupları Listesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu