Kripto Marjin Ticareti ve Vadeli Sözleşmeler Arasındaki Fark Nedir? Ticareti Çeşitlendirmek

Kripto marjin ticareti nedir? Vadeli sözleşmeler ile nasıl işlem yapılır? Kripto marjin ticareti riskli midir? Kriptoda marjin ile vadeli ticaret arasındaki farklar nelerdir?

Kripto marjin ticareti, tüccarların borç para alarak kripto pozisyonları açmasına olanak tanıyan ticaret türüdür. Daha fazla sermayeye sahip olan tüccarlar da bu şekilde pozisyonlarını güçlendirirler. Marjlar, tüccarların kârlı pozisyonlarında daha büyük ticaret sonuçları görebilmesini sağlar. Ancak unutulmaması gereken ve birçok yatırımcının göz ardı ettiği durum ise çok daha fazla risk alınması gerektiğidir.

Vadeli sözleşmeler ise temsil ettikleri varlığı gelecekte önceden belirlenmiş bir fiyattan satmak veya satın almak için bağlayıcı bir anlaşma olarak düşünülür. Vadeli işlem ticareti yapanlar, vadeli işlem sözleşmesinde long (uzun) veya short (kısa) pozisyon alarak bir yatırım tercihi yaparlar. Bazı borsalar, varlığı teorik olarak almak veya satmak için belirli tarihler belirlerler.

Hem vadeli işlemler hem de marj ticareti, tüccarların kaldıraç kullanarak daha büyük kâr elde etmesini ve aynı zamanda daha çok zarar etme riski almasını sağlarlar. Her iki durumda da büyük bir risk altına girmiş olursunuz.

Vadeli İşlem Ticareti

Vadeli İşlem Ticareti

Vadeli işlem ticareti, size sağlanan kaldıraç aralığından istediğinizi seçerek geleceğe yönelik ticaret yapabilmenizi sağlar. Kaldıraç ne kadar yüksek olursa, o kadar çok sözleşmelik bir satın alma gücünüz olur. Örneğin 20x’lik bir kaldıraç kullanarak long pozisyon açarsanız, %5’lik bir yükselişte %100 kâr edersiniz. Aksi takdirde %5’lik bir düşüş, tasfiye olmanıza ve sermayenizi kaybetmenize yol açar.

Daha yüksek kaldıraç, daha yüksek getiri sağlayabileceği gibi daha yüksek kayıp riski de oluşturur. Eğer çok deneyimli bir tüccar değilseniz küçük kaldıraçlarla kazanç sağlamayı denemeniz daha iyidir.

Marj Ticareti

Marj Ticareti

Marj ticareti, borsanın verdiği kaldıraç gücüyle cüzdanınızda olan kriptonun üzerine borç alarak varlık satın alma yeteneği sağlayan ticaret biçimidir. 150 TL’niz olduğunu, 5x kaldıraç kullandığınızı ve ilk marjınızın %45 olduğunu düşünün. 750 TL satın alma gücüne ek olarak 600 TL ödünç alabilirsiniz. Böylece daha fazla kripto satın alırsınız ve daha yüksek kâr elde edersiniz. Borcunuzu geri ödediğinizde elinizde daha yüksek bir kâr oranı kalır.

İlk marj, bir pozisyon açmak için yatırmanız gereken minimum miktardır. Marj ticaretinde size bir faiz uygulanır. Aldığınız borcu geri öderken borcun sizde kaldığı sürede işleyen faizi ile birlikte ödersiniz. Eğer uzun vadeli bir yatırımla ilgileniyorsanız, sadece pozisyonu açık tutmanın maliyeti bile çok yüksek olabilir. Bir de satın aldığınız varlığın fiyatı beklentinizin aksi yönünde ilerlerse kısa sürede tasfiye olabilirsiniz.

Marj ve Vadeli İşlemler – Alım – Satım

Marj ve Vadeli İşlemler - Alım - Satım

Marj ticaretinde emirler bir spot piyasada verilir. Marj tüccarları, spot emir vererek alım satım yaparlar. Vadeli işlem sözleşmeleri ise türev piyasasında işlem görür. Bir vadeli işlem sözleşmesi ticareti, varlığın gelecekteki tarihte tesliminde dayanmaktadır. Vadeli işlemler temel olarak varlığın gelecekteki fiyatı üzerine spekülasyonlar olduğu için pozisyon açıldığında değil kapandığında işlem görürler. Vadeli işlem sözleşmeleri ve marj ticareti, iki farklı piyasada yapılır.

Kripto tüccarları, ByBit, Binance, BitMex ve Deribit gibi büyük platformlarda her iki ticaret türüne de ulaşabiliyor. Binance, hem vadeli hem de marj işlemlerini piyasaya rakiplerine göre nispeten geç sürmüş olsa da en iyi kripto türev borsaları arasına girmeyi başardı.

İzole ve Çarpaz Marj Nedir?

İzole ve Çarpaz Marj Nedir?

Platformlar, kullanıcılarına 1x’ten sınırsız kata kadar kaldıraç sağlarlar. Marj ticaretinde 3x ve 10x tercih ediliyorken vadeli işlem sözleşmelerinde kaldıraç oranı 125x’e kadar çıkmaktadır. Bir marj tüccarıysanız, erişebileceğiniz çarpan, çapraz marj mı yoksa izole marj mı kullandığınıza bağlı olarak değişir.

Çapraz marj (cross margin), tüm bakiyenizi sahip olduğunuz tüm pozisyonlara paylaştırır. Yeni başlayan kullanıcılar, daha kolay anlaşıldığı ve kullanımı daha basit olduğu için çapraz marj kullanmayı uygun görürler. İzole marj ise daha spekülatif ve riskli işlemler arayan ileri düzey tüccarların tercihidir.

İzole marj, tek bir pozisyona tahsis edilen marj miktarıdır. Açtığınız pozisyonlardan her birine ne kadar marj tahsis edildiğini kısıtlayarak risklerinizi daha iyi yönetebilirsiniz. Neredeyse her platform, manuel olarak ayar yapıp pozisyonu için ayrılan marj miktarını yönetebilir.

Eğer izole marj kullanıyorsanız, pozisyonunuz tasfiye olduğunda yalnızca o pozisyona ait izole marj bakiyesini kaybedersiniz. Ancak bu durum, daha basit şekilde tasfiye olmayı sağlar. Bu, örnek olarak 20x kaldıraçla 500 TL’lik short pozisyon açtıysanız ve izole marj pozisyonunuz 50 TL ise, marj bakiyeniz ne kadar olursa olsun pozisyonunuz tasfiye olursa en fazla 50 TL kaybedebileceğiniz anlamına gelir.

Vadeli işlem sözleşmelerinde kaldıraç oranı çok yükseklere çıkabilir. Ancak bazı ülkeler 25x veya 50x gibi sınırlandırmalar koymuştur.

Vadeli işlemler sunan kripto platformları, hem marj opsiyonları hem de vadeli sözleşme ticaretinde izole ve çapraz marj modları arasında basitçe geçiş yapmaya olanak tanırlar. Bu, tüccarların risk gördüğü durumlarda izole marjlarını çapraz ile değiştirebilmesini veya tam tersini yapabilmesini sağlar.

Hangi Marjin Türü Daha İyi?

Hangi Marjin Türü Daha İyi?

Riskinizi nasıl yönettiğiniz ve risk iştahınızın ne olduğuna bağlı olarak iki marjin türünü kullanmayı da düşünebilirsiniz. Herhangi bir marj türünün daha iyi olduğuna dair net bir cevap verilemez. Her iki marj türünde de stop-loss ve take-profit emirleri girebilirsiniz. Bu, herhangi bir pozisyonda kayıplarınızı kendi belirlediğiniz bir miktarla sınırlayabilmenizi sağlar.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Lisk (LSK) Nedir? Lisk (LSK) Coin Geleceği ve Yorum 2022

Eğer uygun risk yönetimi yaparsanız, tasfiye riskini tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Bu, çapraz marjinin uzaktan göründüğü kadar riskli olmadığı anlamına gelir.

Eğer pozisyonları kısmen hedge etmek veya bir kriptoyu shortlarken diğerini longlamak gibi ikili ticaret yapmakla ilgileniyorsanız, çapraz marj sizin için daha uygun olur. Bir adet long veya short pozisyon açıp onunla ilgilenmeyi planlıyorsanız izole marj kullanmayı denemelisiniz. Her iki türün de tercih edilebileceği birçok ticaret stratejisi var.

Marj ticareti, ister izole ister çapraz olsun, yatırım çeşitlendirme konusunda çok iyi bir araçtır.

Marjin ve Vadeli İşlem Ticareti Benzerlikleri

Marjin ve Vadeli İşlem Ticareti Benzerlikleri

Her ikisi de büyük ölçüde artan getiriler ve aynı zamanda aşırı kayıplar üretme potansiyeline sahiptir. Özellikle son derece öngörülemeyen kripto pazarında önemli, hızlı kazançlar elde etmek şaşırtıcı derecede basittir. Ancak, önemli kayıplar da olabilir, bu nedenle yalnızca deneyimli tüccarların bu enstrümanları kullanması tavsiye edilir.

Vadeli işlem ticareti ve marj ticareti benzer finansal araçlardır. Yatırımcıların sadece öz sermayelerini kullanarak daha fazla kripto satın almalarını mümkün kılmak istiyorlar. Her ikisi de spekülatif araçlar olarak işlev görür ve aynı amaca ulaşmak için çeşitli yaklaşımlar kullanır.

Marjin ve Vadeli İşlem Ticareti Farkları

Marjin ve Vadeli İşlem Ticareti Farkları
  • Teminat tahsisi: Vadeli işlemler, teminat olarak iyi niyetli bir yatırım gerektirirken, kripto marj hesapları tüccarların faiz ödenmesi gereken bir kredi türü aracılığıyla spot piyasadan yararlanmalarına olanak tanır.
  • Farklı piyasalar: İşlem gördükleri piyasa, marj ticareti ile vadeli işlemler arasındaki temel ayrımdır. Vadeli işlemler, türev piyasasında alınıp satılan sözleşmelerdir ve varlığın gelecekteki fiyatına odaklanırken, marjlar spot piyasada işlem görür.
  • Kaldıraç: Marjda Kripto ticareti yaparken, tipik kaldıraç %5 ila %20 arasında değişir; ancak vadeli işlemlerde tipik kaldıraç genellikle %100’ü aşar.
  • Yatırımcı türleri: Marj ticareti ve vadeli işlemleri yürütmek için iki farklı türde tüccarı hedeflerler.

Vadeli İşlem Sözleşmeleri Şunları İçermelidir:

  • Kaldıraç: Borsalar, tüccarların sözleşme pozisyonlarının büyüklüğünü ve potansiyel kazançlarını artırmak için borç para almasına izin verir.
  • Bir sona erme tarihi: Sözleşmeler önceden belirlenmiş koşullar altında yapılırsa bir sona erme tarihi belirlenebilir.
  • Sözleşmenin değeri: Sözleşmede kapsanan dayanak varlığı oluşturan kripto miktarı.
  • Yatırım Türü: Genellikle kripto, nakit veya banka havalesi ile yapılabilir.

Vadeli İşlem Ticaretinin Riskleri

Vadeli İşlem Ticaretinin Riskleri

Vadeli işlem ticareti ile ilgili ana risk, yatırımcıların spekülatif pozisyonları ile talep edebilecekleri yüksek kaldıraçtır. Vadeli işlemlerde tipik olarak marj ticaretinde çok daha fazla kaldıraç kullanılmasına izin verilir, bu da kayıpları artırabilecek daha yüksek bir teminat tamamlama riskine tabi oldukları anlamına gelir.

Kripto piyasasının aşırı oynaklığı ile birlikte vadeli işlem sözleşmesinin fiyatı vade tarihinde yatırımcının lehine olmayabilir. Özellikle piyasalar ve stratejiler hakkında çok az bilgisi olan yeni başlayanlar, spekülatif ve riskli yatırım araçları oldukları için marj veya vadeli işlemlere girmeden önce bazı ticaret becerileri edinmelidir.

Marj Ticaretiyle İlişkili Riskler

Marj Ticaretiyle İlişkili Riskler

Kripto marj ticareti, kaldıraç nedeniyle standart ticaretten daha risklidir ve bu, yatırımcının başlangıçta sahip olduğundan daha fazla para kaybetmesine neden olabilir. Özellikle kripto varlıkların oldukça volatil ve öngörülemez varlıklar olduğu düşünüldüğünde, yatırımcının satmaya zorlanmaması için teminat olarak ek fon sağlaması gerekebilir.

Yatırımcılar marj ticareti kredilerine ilk günden itibaren faiz öderler ve faiz oranları yükseldikçe borç da artar. Bu nedenle, marj ticareti kısa vadeli yatırımlar için uygundur, çünkü uzun vadede faiz ödemeleri kar şansını azaltır.

Son Düşünceler

Marj ticareti ve vadeli işlem ticareti, gelişmiş ticaret teknikleri olarak kabul edildikleri için yatırımcıdan iyi ticaret becerileri gerektiren iki stratejidir. Bunlar, benzer bir hedefi olan ancak bunu gerçekleştirmenin farklı yolları olan iki farklı yatırım türüdür. Vadeli işlem ticareti ve marj ticareti iki farklı ticaret stratejisidir. Her iki strateji de kripto yatırımlarında yüksek düzeyde uzmanlığa ihtiyaç duyar. Tipik olarak, marj hesapları kullanan tüccarlar, kripto pozisyonlarına ödünç alınan fonlarla başlar. Sonuç olarak, portföyünüz size daha fazla sermaye kontrolü sağlayarak, kaldıracı kullanarak daha fazla risk almanızı sağlar. Marj ticareti, hem kazanç hem de kayıp potansiyelinizi artırarak kaldıraçsız ticaretten daha riskli hale getirir.

Bunun aksine, vadeli işlem sözleşmeleri, dayanak bir varlığı gelecekteki bir fiyattan almayı veya satmayı taahhüt ettiğiniz yasal olarak bağlayıcı sözleşmelerdir. Yönlü bahsinize bağlı olarak vadeli işlemlerde long veya short pozisyon alabilirsiniz.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu