Kripto Piyasası Bitcoin Liderliğinde Yükseliyor: 27.000 Seviyesi Aşıldı!

Bitcoin, finans dünyasının merkezine tekrar oturdu. Şu anki fiyatı 27.095 dolar olan bu öncü kripto para, yaklaşık 520 milyar dolarlık değeriyle kripto piyasasının yarısından biraz daha fazlasını kapsıyor.

Bu başarı, diğer kripto paraların durağan veya gerileyen performanslarına rağmen geldi. Ancak, şu anki konumu Haziran’daki en yüksek noktasına göre %4,5 ve Ocak 2022’deki doruk noktasına göre %22,5 geride.

Öte yandan, Ethereum, BNB ve XRP gibi popüler altcoinler, Bitcoin’in performansına ayak uyduruyor. Ethereum, son saatte %0,8 ve geçen haftada %3,3 artışla 1.647 $ seviyesinde işlem görüyor. BNB ve XRP’nin hareketleri de benzer bir trend gösteriyor; BNB bu hafta %4,9 artış gösterirken, XRP %4 değer kazandı.

Daha az bilinen kripto paralardan Toncoin de büyük fiyat hareketleri yaşıyor, ancak genel pazarın sadece küçük bir kısmını temsil ediyor. Bu altcoinlerin genel performansı, Bitcoin’in yakın dönemdeki piyasa hakimiyetini artırmasına yardımcı oldu.

Tarih boyunca, Bitcoin’in piyasada gösterdiği hakimiyet, ayı piyasalarında dahi yükselen bir trendle uyumlu. Bitcoin, kripto piyasasının tanınmış yüzü olmayı sürdürüyor ve piyasa payı, altcoinlerin dalgalı performans gösterdiği dönemlerde zaman zaman değişkenlik gösteriyor. Bitcoin, yatırımcılara dalgalı dönemlerde bir nevi “dijital sığınak” olma özelliğini sürdürüyor.

Mevcut trende rağmen, Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin tarihsel zirvelerden hala uzak olduğunu söylemek gerekiyor.

Ancak analist Benjamin Cowen’in dediği gibi, piyasa hakimiyeti konusunda daha fazla yükseliş potansiyeli olabilir:

“%50 #BTC hakimiyetinden daha çekici olan nedir biliyor musunuz? %60 BTC hakimiyeti.”


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Avrupa'nın En Büyük Müzik Festivallerinden Biri Artık Bitcoin Kabul Ediyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu