Kurumsal Yatırımcıların Ethereum’a Olan İlgisi Bitcoin’i Geride Bırakıyor


2021 yılında kurumsal yatırımcılar, Bitcoin rallisi sırasında önemli bir güç haline gelmiş ve kripto paraların gelecekteki potansiyel kullanım alanlarını fark etmişlerdi.

JPMorgan, Ark Invest, MicroStrategy, Tesla, Andreessen Horowitz gibi kurumsal yatırımcılar Bitcoin ve diğer kripto paralara destek vermişlerdi. Ancak, son zamanlarda kurumsal yatırımcılar Bitcoin yerine Ethereum’a yatırım yapmaya daha istekli görünüyor.

Ethereum, Ethereum Merge ve Shanghai güncellemeleriyle birlikte Bitcoin’e karşı daha güçlü bir performans sergiliyor. Ethereum’da Bitcoin’e kıyasla daha küçük dalgalanmalar bekleniyor. Bloomberg verilerine göre, Ethereum’un 30 günlük volatilite endeksi artık Bitcoin’in volatilite endeksini geride bırakıyor. Ayrıca, Ether’in 180 günlük gerçekleşen volatilitesi 2020’den bu yana önemli ölçüde azaldı.

Ethereum ve Bitcoin 180 Günlük Volatilite. Kaynak: Bloomberg
Ethereum ve Bitcoin 180 Günlük Volatilite. Kaynak: Bloomberg

Düşük volatilite, genellikle kurumsal yatırımcıların kripto paralara daha fazla sermaye tahsis etme eğiliminde olmalarını sağlar. Bu nedenle, kurumsal yatırımcılar Ethereum’a yatırım yapmaya daha ilgi duyuyor. Uzun vadeli yatırımcılar da Ethereum’a daha fazla maruziyet kazanmaya yöneliyor.

Bitcoin ve Ethereum tahmini volatilite endeksleri, opsiyon fiyatlama modellerine dayanıyor. Her iki endeks de Mart ayındaki zirvelerinden düştü, ancak Ethereum endeksi daha fazla düşüş gösterdi.

Fon yöneticisi Digital Asset Capital Management’ın ortak kurucusu Richard Galvin, Ethereum staking getirilerinin Nisan ayındaki Shanghai güncellemesinden sonra artmasıyla volatilitenin daha da azalacağını öngörüyor. Ancak, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ethereum’u bir menkul kıymet olarak kabul etmeyi reddetti.

SEC Başkanı Gary Gensler, Ethereum’un proof-of-stake (PoS) geçişinin onu bir menkul kıymet haline getirdiğine inanıyor. Diğer yandan, Bitcoin’in blok zinciri, değiştirilemez tokenlar ve meme coinler gibi faktörlerden etkileniyor. Ayrıca, Bitcoin ve Ethereum fiyatları arasındaki korelasyon 2021’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

ETH fiyatı, makro faktörler, düzenleyici konular ve ABD borç tavanı krizi gibi etkenlere rağmen 1800 doların üzerinde kararlı bir şekilde işlem görüyor. Şu anda 1819 dolar seviyesinde işlem görüyor ve son 24 saatte %1 artış kaydetti.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ethereum Merkezli SingularityNET ve Çin Sigorta Devinden Ortaklık

BTC fiyatı ise son 24 saatte %0.08 düşüş göstererek 26.881 dolardan işlem görüyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu