Mastercard, Binance ile Olan Kripto Kart Ortaklığını Sona Erdirdi

Küresel ödeme şirketi Mastercard, Binance ile kripto kartlı ödeme ortaklığını sonlandıracak. Sonuç olarak Arjantin, Brezilya, Kolombiya ve Bahreyn’deki dört kripto kart programının tümü 22 Eylül’e kadar sona erecek. 

Mastercard Anlaşmasının Feshinin Muhtemel Sebebi

Binance henüz bir yorum yayınlamadı ancak Perşembe gününün erken saatlerinde müşterilerinin Twitter’daki destek hesabı (şu anda X olarak biliniyor), Binance Kart’ın “artık Latin Amerika ve Orta Doğu’daki kullanıcılar tarafından kullanılamayacağını” bildirdi.

Ani kararın ardındaki neden açıklanmadı ancak bunun Binance’in ABD’de karşı karşıya olduğu mevcut düzenleyici zorluklarla ilgili olduğundan şüpheleniliyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Haziran ayında ABD Menkul Kıymetler yasalarının ihlal edildiği iddiasıyla önde gelen borsaya dava açtı. Binance ve İcra Kurulu Başkanı (CEO) Changpeng ‘CZ’ Zhao’ya yaklaşık 13 suçlama yöneltildi. Kripto para borsasının ABD’de yasadışı olarak faaliyet gösterdiği, müşteri mevduatlarını yanlış yönettiği, düzenleyicileri ve yatırımcıları yanılttığı ve kayıt dışı menkul kıymetleri listelediği iddia ediliyor.

Cardano (ADA), Polygon (MATIC) ve Solana (SOL), bu durumda kayıtsız menkul kıymetler olarak listelenen tokenlardan bazılarıydı. İlk başta CZ resmi şikayeti görmediğini iddia etti. Ancak borsa daha sonra düzenleyiciye yanıt vererek SEC’in hayal kırıklığına uğradığını ancak mahkemede iddialara kesinlikle itiraz edeceğini belirtti. 

Binance’in görüşüne göre ABD düzenleyicisi, teknolojinin dinamik ve karmaşık doğasının gerektirdiği düşünceli, incelikli bir yaklaşımı seçmek yerine icra ve dava açmayı tercih etti. Binance şu açıklamada bulundu:

“SEC’in iddialarını ciddiye alsak da, acil durum bir yana, bu iddiaların SEC’in yaptırımına bile konu olmaması gerekiyor. Platformumuzu güçlü bir şekilde savunmayı amaçlıyoruz”

SEC Davası Binance’i Olumsuz Etkiledi

O dönemde yaptırım eylemi geniş kripto ekosistemini olumsuz etkilemişti. Token fiyatları ciddi anlamda düşmeye başladı. Bu SEC davasının etkisi, Mastercard kripto kartı ortaklığının sona ermesinde de görüldüğü gibi henüz bitmedi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Büyük Miktarda Bitcoin ve Ethereum Borsalardan Taşındı

Özellikle haber, teklifin Brezilya’da başlatılmasından yedi ay sonra geldi. Mastercard ve Binance, Latin Amerika ülkesinde kripto kartlarının piyasaya sürüleceğini Ocak ayında duyurmuştu.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu